“Porsche Cayenne Diesel 3.0 2013 är en robust och komfortabel SUV med stark dieselmotor som ger trygg och kraftfull framfart oavsett vägunderlag. Rymlig interiör och premiumkomfort gör den bekväm för både vardag och långa resor, samtidigt som gedigen byggkvalitet och klassisk Cayenne-känsla ger körglädje och funktion i ett. Generöst lastutrymme och bra utrustningsnivå gör den till ett pålitligt val för dig som vill ha både kraft och komfort.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Porsche Cayenne har följande förutsättningar:
2013
ModellĂĄr
20 401 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Oljefukt
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Missljud från el-baklucka öppning/stängning. Start/Stop ur funktion, Bakrutetorkare, ur funktion. Strålkastare kondens.Tutan fastnar i nedtryckt läge
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta i synfält. Flertal lackskador, stenskott, dörruppslag och repor, Fåtal rostangrepp. Baklamporna är mörktonade, VB dörr centrallås trasigt,
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Insynsskyddet går ej att montera,
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Lackskada på fälg
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
5 mm
5 mm
7 mm
20" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
4 mm
4 mm
4 mm
21" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Läder PASM Pano
Backkamera
CD-Stereo
Fjärrlås
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Sätesvärme bak
Adaptiv farthĂĄllare
Antisladdsystem
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elstol med minnesfunktion förarplats
Elstol minnesfunktion passagerarplats
Isofix bak
Klimatanläggning
Luftfjädring (justerbar)
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Start/Stopp-funktion
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingĂĄng
Xenon-ljus
Ă–ppningsbart panoramatak
Porsche Entry & Drive
Hi End Sound System
PASM Luftfjädring
4WD
Dela
7265506
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.