Polestar 2

Long range Single motor, Plus, Pilot
2024/5 434 mil/El/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
305 500 kr
Med billĂĄn frĂĄn2 603 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln420 000 kr
Reservationspris ej uppnĂĄtt

Budgivning avslutas:

9 jan, 10:24

Höjdpunkter

“Tesla Model 2 Long Range Single Motor 2024 är en smidig och effektiv elbil med lång räckvidd och lättkörd bakhjulsdrift som passar perfekt för både vardagspendling och längre resor. Modern teknik med stor pekskärm, minimalistisk interiör och rymligt bagage gör varje tur bekväm. Låg driftkostnad, snabb respons och funktionell design kombineras i en balanserad elbil för dig som vill ha rationell prestanda och komfort.”

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet frĂĄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Polestar 2 har följande förutsättningar:

2024

ModellĂĄr

5 434 mil

Miltal

Kommentar

Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.

Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Vibrerar vid inbromsning

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Länkarm fram vänster/höger glapp

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Torrsprickor i 4 däck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    19" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    3 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon3 mm

    19" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

Utrustning

Utrustningspaket:

Plus, Pilot

  • Parkeringsvärmare med tidur

  • 360 kamera

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerYRN42P
  • ModellĂĄr2024
  • TillverkningsmĂĄnadjuni 2023
  • Mätarställning5 434 mil

Teknisk data

  • ChassinummerYSMVSFEE6RL215308
  • Motoreffekt (el)299 hk (220 kW)
  • Maxlastvikt365 kg
  • Räckvidd WLTP64 mil
  • Räckvidd stad WLTP82 mil

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt