“Denna lågmilade Peugeot e-Expert L3 kombinerar helelektrisk drivlina med det stora batteriet på 75kWh och modern komfort. Det stora L3-skåpet ger god lastkapacitet, tyst gång och låg driftkostnad är den ett starkt val för arbete, transport eller vardagsanvändning. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän november nästa år.”
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Peugeot Expert har följande förutsättningar:
2022
Modellår
3 536 mil
Miltal
Kvdbils batteritest
Kommentar
Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.
Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Spricka vindruta utanför synfält
Tekniken fungerar fullt ut.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Fåtal stenskott och lackskador,
Fåtal stenskott och enstaka dörruppslag är normalt.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt fåtal repor, fläckar och märken
Skav och små repor vid insteg samt enstaka repor på ratt, panel eller säten är normalt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Repor på fälgar förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
7 mm
8 mm
7 mm
16" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
16" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
L3 Backkamera Drag
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Alkolås
Antisladdsystem
Assistanssystem
Dödavinkelvarnare
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Fastmonterad dragkrok
Lastbågar
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Påbyggnadsutrustning
Smartphone integration
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Verkstadsinredning
Mikrovågsugn
AC
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267471
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.