“En Opel Vivaro från 2016 med dieselmotor. Välutrustad med bland annat verkstadsinredning, backkamera, dragkrok och verkstadsinredning.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Opel Vivaro har följande förutsättningar:
2016
Modellår
7 812 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Sliten drivrem. Plastdetalj i motorrum skadad
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Bilen är trögstyrd
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Fåtal stenskott, bucklor och repor, Spår efter tidigare dekor. Vänster sidoruta saknas
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Plastdetaljer saknas i lastutrymmet
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
16" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
16" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Verkstadsinredning
Antisladdsystem
AUX-ingång
Backkamera
Bluetooth
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
Parkeringssensorer bak
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Verkstadsinredning
AC
Dela
7263513
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.