“Denna Qashqai med manuell växellåda, panoramatak och backkamera är en lättkörd och trygg SUV med modern teknik och generös komfort. Den kombinerar stilren design med smarta funktioner som gör varje resa både enkel och inspirerande.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Nissan Qashqai har följande förutsättningar:
2010
Modellår
13 081 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Missljud från AC kompressor
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Bromsskivor rostskadade, bör bytas
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Dragkroksnyckel saknas
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Vänster bakljus kondens. Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Plastkåpa vindrutetorkare bak saknas, dörrlist skadad bak
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Lackskada på fälg
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
6 mm
5 mm
6 mm
5 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Panorama Navigation Backkamera
Backkamera
Bluetooth
CD-Stereo
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
GPS
Panoramatak
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Avtagbar dragkrok
Elhiss bak
Elinfällbara backspeglar
Antispinn
Antisladdsystem
AUX-ingång
Elhiss fram
Isofix bak
Klimatanläggning
Nyckellöst startsystem
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
BOSE Ljudanläggning
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267686
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.