Nissan Qashqai

1.2, Tekna 360 GPS Panorama
2015/10 862 mil/Bensin/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
54 000 kr
Med billån från460 kr / mån
Pris i bilhandeln108 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

7 jan, 17:38

Höjdpunkter

Nissan Qashqai 1.2 2015 är en smart och ekonomisk SUV-bil som lämpar sig väl för både stadskörning och längre turer. Låg förbrukning och balanserad körupplevelse gör den lätt att hantera i vardagen. Rymlig kupé och praktiskt bagageutrymme ger flexibilitet för familj och fritid. En pålitlig och funktionell bil med bekväm komfort.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Nissan Qashqai har följande förutsättningar:

2015

Modellår

10 862 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Spricka vindruta i synfält. Dammskydd till stötdämpare skadad vänster fram

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Flertal bucklor/dörruppslag, Fåtal rostangrepp,

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

StarIcon

Bättre än normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta. Torrsprickor i 2 däck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    4 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    19" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    19" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Tekna 360 GPS Panorama

  • Motorvärmare

  • 360 kamera

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare4
  • RegistreringsnummerOWN423
  • Modellår2015
  • Tillverkningsmånadmaj 2015
  • Mätarställning10 862 mil

Teknisk data

  • ChassinummerSJNFEAJ11U1412712
  • Motoreffekt (bensin)116 hk (85 kW)
  • Maxlastvikt398 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)5,8 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)133 g/km

Kvdbils anläggning

Uppsala

Adress:

Börjegatan 76

75229 Uppsala

BackToTopIcon
ContactIconKontakt