Certifierad
“Denna LEAF är en elbil som erbjuder en tyst och smidig körupplevelse med modern teknik för enkel vardagsanvändning. Den kombinerar bekväm komfort med smarta funktioner och stilren design som gör varje resa både trivsam och inspirerande. Behöver inte besiktas förrän september 2027.”
Certifierad
Bilen är yngre än 8 år
I bra tekniskt och funktionellt skick
Mätarställning på max 12 000 mil
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Nissan LEAF har följande förutsättningar:
2022
Modellår
5 848 mil
Miltal
Kommentar
Batteriet har mycket hög kvarvarande kapacitet. Räckvidd i nivå med bilens ursprungliga, laddning går snabbt och god prestanda även vid kyla.
Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Fjärrlås, ena nyckelns fjärrlås ur funktion
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Flertal repor. Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Skada på stötfångaren bak
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Klädsel smutsig. Högtalargaller skadad, vänster bakdörr
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Skrapade fälgar till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
7 mm
8 mm
7 mm
16" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
7 mm
4 mm
7 mm
16" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Acenta Backkamera
Antisladdsystem
Antispinn
Autobroms
Bluetooth
Elhiss bak
Elinfällbara backspeglar
Filbytesvarnare
Klimatanläggning
Parkeringssensorer bak
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Adaptiv farthållare
AUX-ingång
Backkamera
Dödavinkelvarnare
Elhiss fram
Elspeglar
Isofix bak
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer fram
Rattvärme
Smartphone integration
Sätesvärme bak
Dela
7265133
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.