“En MINI Cooper Clubman från 2008 med dieselmotor. Utrustad med bl.a. öppningsbart panoramatak. Bilen behöver inte besiktas förrän oktober nästa år.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna MINI Cooper har följande förutsättningar:
2008
Modellår
12 963 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Rasslande ljud i motorrum.Trög/sliten koppling
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Bromsskivor bak är slitna, behöver bytas, Bromsskivor fram rostskadade, bör bytas, Vibrerar vid inbromsning. Genomrostade bromssköldar fram
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Vibrationer i ratten. Går endast att öppna backluka med nyckel dosa. Övre bromsljus ur funktion
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta i synfält. Stötfångare bak reflex skadad. Flertal stenskott, dörruppslag, bucklor, repor och lackskador, Antenn skadad
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt några repor, fläckar och märken
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Lackskada på fälg. Torrsprickor i 4 extradäck, Skrapade fälgar till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
4 mm
4 mm
4 mm
16" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Chili
Antispinn
CD-Stereo
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Radio
Stolsvärme fram
AUX-ingång
Elhiss fram
Isofix bak
Start/Stopp-funktion
Urkopplingsbar passagerarairbag
Xenon-ljus
Öppningsbart panoramatak
Förvaringspaket
Belysningspaket
AC
Dela
7264199
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.