“Denna X 250 d 4MATIC Progressive Edition med helläderinredning erbjuder en självsäker och följsam körupplevelse med trygg fyrhjulsdrift och premiumkänsla. Den kombinerar sportig elegans med modern teknik och hög komfort som gör varje resa både inspirerande och trivsam.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Mercedes X-klass har följande förutsättningar:
2018
Modellår
15 290 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Mindre oljeläckage, ej lokaliserat
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Bil tungstyrd. Missljud från motorrum när man vrider på ratten. 360 kamera ur funktion. Fjärrlås fungerar ej. Servicelampa lyser. Torkarblad utslitna fram. PRE-Safe Funktion begränsad
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Fåtal rostangrepp. Flertal lackskador, stenskott, dörruppslag och repor. Bakljus skadat höger sida. Kåpa över flaket går inte att öppna. Dörrhandtag kärvar passagerarplats
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Lackskada på fälg
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
4 mm
4 mm
19" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Progressive Edition Helläder
AC
Antispinn
Backkamera
Bluetooth
CD-Stereo
Elspeglar
Farthållare
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Antisladdsystem
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elstol passagerarplat
Filbytesvarnare
Isofix bak
Klimatanläggning
USB-ingång
Smartphone integration
4WD
360 kamera
Elstol förarplats
Fastmonterad dragkrok
Nyckellöst startsystem
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267181
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.