“En Mercedes Vito Tourer från 2020 med dieselmotor. Välutrustad med bland annat backkamera, assistanssystem och dragkrok. OBS! På grund av bilens brister har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen säljes som ett reparationsobjekt och måste bärgas från anläggningen. Ingen utrustning kan förväntas fungera.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Mercedes Vito har följande förutsättningar:
2020
Modellår
15 727 mil
Miltal
Drivlina
Reparationsobjekt
Kommentar
Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs 2025-12-26 Brister: 2 FJÄDER (5.3.1) FRAM VÄNSTER BRUSTEN 2 FÄRDBROMS HJULBROMS (1.1) BAK, BÅDA SIDOR ANLIGGNING 2 PARKERINGSBROMS BROMSVERKAN (1.4) OTILLRÄCKLIG Anmärkningar: 2X VINDRUTA (3.2) SKADAD-SPRICKA
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Parkeringsbroms ur funktion Hjulbroms bak båd sidor anliggande
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Reparationsobjekt
Kommentar
Upprullningsdon passagerarplats, funktion felaktig. Spricka vindruta i synfält. Fjäder brusten vänster bak. Fjäder brusten vänster fram. Servicelampa lyser
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Missljud vid öppning av vänster framdörr. Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete, Flertal stenskott, dörruppslag och repor, Flertal lackskador
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Klädsel skadad bak. Mattor bak saknas. Lösa inredningsdetaljer, Repiga inredningsdetaljer bagageutrymme, Inredningsdetalj är trasig. Repa på inredningsdetalj, Klädsel smutsig fram. Klädsel ytligt slitage fram vänster. Inredningsdetalj är trasig.Insynsskydd medföljer ej. Solskydd förarplats hålls ej uppe. Båda mittersta reglage för luftriktning trasig fram
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
1 st däck skadat. Däckpar bak, snedslitna. 2 st däck skadade. Fälgar på bilen kantstötta. 4 st däck skadade. Torrsprickor i 4 extradäck, Däckpar extradäck, snedslitna. 1st extradäck skadade, Centrumkåpa till extradäck saknas
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Sommardäck
(Monterade)
3 mm
2 mm
3 mm
2 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Odubbade vinterdäck
2 mm
3 mm
2 mm
3 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
9-sits Reparationsobjekt
Antispinn
Assistanssystem
Autobroms
Bluetooth
Elspeglar
Fastmonterad dragkrok
Isofix bak
LED-strålkastare
Radio
Stolsvärme fram
Antisladdsystem
AUX-ingång
Backkamera
Elhiss fram
Farthållare
Fjärrlås
Klimatanläggning
Parkeringssensorer bak
Regnsensor
USB-ingång
Dela
7262535
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.