Mercedes Vito

116 CDI W640, 9-sits Reparationsobjekt
2020/15 727 mil/Diesel/Automat
  • TyresIconVinterdäck ingår
  • ReleasingIconFöretagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
170 500 kr
Med billån från1 453 kr / mån
Pris i bilhandeln250 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

9 jan, 09:57

Höjdpunkter

En Mercedes Vito Tourer från 2020 med dieselmotor. Välutrustad med bland annat backkamera, assistanssystem och dragkrok. OBS! På grund av bilens brister har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen säljes som ett reparationsobjekt och måste bärgas från anläggningen. Ingen utrustning kan förväntas fungera.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Mercedes Vito har följande förutsättningar:

2020

Modellår

15 727 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs 2025-12-26 Brister: 2 FJÄDER (5.3.1) FRAM VÄNSTER BRUSTEN 2 FÄRDBROMS HJULBROMS (1.1) BAK, BÅDA SIDOR ANLIGGNING 2 PARKERINGSBROMS BROMSVERKAN (1.4) OTILLRÄCKLIG Anmärkningar: 2X VINDRUTA (3.2) SKADAD-SPRICKA

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

AlertIcon

Åtgärd krävs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Parkeringsbroms ur funktion Hjulbroms bak båd sidor anliggande

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

Upprullningsdon passagerarplats, funktion felaktig. Spricka vindruta i synfält. Fjäder brusten vänster bak. Fjäder brusten vänster fram. Servicelampa lyser

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Missljud vid öppning av vänster framdörr. Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete, Flertal stenskott, dörruppslag och repor, Flertal lackskador

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Klädsel skadad bak. Mattor bak saknas. Lösa inredningsdetaljer, Repiga inredningsdetaljer bagageutrymme, Inredningsdetalj är trasig. Repa på inredningsdetalj, Klädsel smutsig fram. Klädsel ytligt slitage fram vänster. Inredningsdetalj är trasig.Insynsskydd medföljer ej. Solskydd förarplats hålls ej uppe. Båda mittersta reglage för luftriktning trasig fram

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

1 st däck skadat. Däckpar bak, snedslitna. 2 st däck skadade. Fälgar på bilen kantstötta. 4 st däck skadade. Torrsprickor i 4 extradäck, Däckpar extradäck, snedslitna. 1st extradäck skadade, Centrumkåpa till extradäck saknas

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Sommardäck

    (Monterade)

    3 mmCheckFilledIcon

    2 mmErrorFilledIcon

    CheckFilledIcon3 mm

    ErrorFilledIcon2 mm

    17" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

  • Odubbade vinterdäck

    2 mmErrorFilledIcon

    3 mmErrorFilledIcon

    ErrorFilledIcon2 mm

    ErrorFilledIcon3 mm

    17" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

9-sits Reparationsobjekt

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare5
  • RegistreringsnummerZOE31K
  • KörförbudJa
  • Modellår2020
  • Tillverkningsmånaddecember 2019

Teknisk data

  • ChassinummerW1V44770513704322
  • Motoreffekt (diesel)163 hk (120 kW)
  • Maxlastvikt804 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (diesel)5,8 l/100 km
  • CO2-utsläpp (diesel)151 g/km

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt