“Mercedes-Benz Viano 3.0 CDI 2012 är en rymlig och bekväm transport- och familjebil med stark dieselmotor som ger trygg och stabil körning. Generöst utrymme för passagerare och last gör den idealisk för både jobb, gruppresor och fritid, medan komfortabel interiör och smarta lösningar skapar bekväm resa för alla ombord. En funktionell och pålitlig bil för dig som prioriterar plats, komfort och flexibilitet.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Mercedes Viano har följande förutsättningar:
2012
Modellår
28 285 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Mindre oljeläckage, ej lokaliserat. Tickande ljud i motorrum
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Varnar för slitna bromsbelägg
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Fjäder bak vänster/höger brusten. Elinfällbara speglar, ur funktion. Servicelampa lyser. Backsensor ur funktion
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Tvärbalk fram genomrostad. Små sprickor i blinkersglas på vänster sida, Lackskada stötfångare bak. 2 däck mönsterdjup för litet, Flertal rostangrepp, stenskott, dörruppslag och repor, Fåtal lackskador, Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Förarstol skadad. Bilen har 7 sittplatser men är registerad med 5
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
6 mm
7 mm
6 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
1 mm
2 mm
1 mm
2 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Trend Drag
Antispinn
Bluetooth
CD-Stereo
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
Färddator
Isofix bak
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
AC
Dela
7266316
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.