“En Mercedes-Benz Sprinter från 2020 med automat och dieselmotor. Välutrustad med bland annat backkamera, nyckellöst startsystem och assistanssystem.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Mercedes Sprinter har följande förutsättningar:
2020
Modellår
18 451 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Varnar för slitna bromsbelägg. Bromsbelägg fram bör bytas inom 6 månader, Bromsskivor fram är slitna, behöver bytas inom 6 månader
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Spricka vindruta utanför synfält. Bakaxel oljeläckage, Bakgavellyft defekt. Varnar för dåligt extrabatteri
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Karosskada vänster sidoblinkers, bristfällig fastsättning stötfångare fram. Missljud vid öppning av vänster framdörr, Linjepassning framdörr vänster, Bakljus skadat höger sida. Bakljus skadat vänster sida. Flertal stenskott, dörruppslag, bucklor och repor, Spår efter tidigare dekor, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Fåtal lackskador, Missljud/kärvar vid öppning/stängning motorhuv. Bakgavellyft missljud samt går ej att vinkla ner helt, kärvar
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Klädsel smutsig. Ratten är sliten
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Sommardäck
(Monterade)
6 mm
8 mm
6 mm
8 mm
16" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Antispinn
Assistanssystem
Autobroms
Backkamera
Bakgavellyft (Fota typskylt)
Bluetooth
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringsvärmare med tidur
Radio
Rattväxel/paddlar
Regnsensor
Smartphone integration
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
USB-ingång
AC
Dela
7264592
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.