Certifierad Plus
“Denna GLC 300 de 4MATIC AMG Line med panoramatak och Burmester-ljud är en laddhybrid som erbjuder en tyst och följsam körupplevelse med trygg fyrhjulsdrift. Den kombinerar sportig elegans med modern teknik och premiumkomfort som gör varje resa både inspirerande och trivsam. Behöver inte besiktas förrän juli 2028.”
Certifierad Plus
Bilen är yngre än 8 år
I bra tekniskt och funktionellt skick
Mätarställning på max 12 000 mil
Kaross och interiör bedöms vara i bättre än normalt skick
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Mercedes GLC har följande förutsättningar:
2025
Modellår
1 341 mil
Miltal
Kvdbils batteritest
Kommentar
Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.
Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga.
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Bilen är inte provkörd p.g.a. fel däck för årstiden
Drivlinan fungerar fullt ut.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Tekniken fungerar fullt ut.
Kaross
Bättre än normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Fåtal stenskott och enstaka dörruppslag är normalt.
Interiör
Bättre än normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Skav och små repor vid insteg samt enstaka repor på ratt, panel eller säten är normalt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Repor på fälgar förekommer.
Sommardäck
(Monterade)
4 mm
4 mm
4 mm
4 mm
20" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
AMG Line Panorama Burmester
AC
Antispinn
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Fjärrlås
GPS
Panoramatak
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Sätesvärme bak
Taklucka
Adaptiv farthållare
Aktiv parkeringshjälp
Antisladdsystem
Assistanssystem
Auto hold
Dödavinkelvarnare
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elstol med minnesfunktion förarplats
Elstol minnesfunktion passagerarplats
Filbytesvarnare
Isofix bak
Klimatanläggning
LED-strålkastare
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Rattvärme
Smartphone integration
Urkopplingsbar passagerarairbag
Parkeringspaket High
AMG Line
4WD
360 kamera
Elstol förarplats
Elstol passagerarplat
Infällbar dragkrok
Nyckellöst startsystem
USB-ingång
Panelbelysning premium plus
Burmester ljudanläggning
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7266292
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.