Mercedes EQS

580 4MATIC V297, AMG Night Premium Plus
2022/13 785 mil/El/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
UtgĂĄngspris inkl. moms
350 000 kr
Med billĂĄn frĂĄn2 982 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln700 000 kr
Reservationspris ej uppnĂĄtt

Budgivning avslutas:

8 jan, 10:27

Höjdpunkter

“Denna EQS 580 är en elbil som erbjuder en tyst och fulländad körupplevelse där lyx, komfort och avancerad teknik möts i perfekt harmoni. Med sin framträdande design, AMG Line-detaljer och imponerande utrustning skapar den en känsla som gör varje tur både inspirerande och exceptionellt trivsam. Nybesiktigad utan anmärkningar och behöver inte besiktigas förrän december 2027.”

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet frĂĄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Mercedes EQS har följande förutsättningar:

2022

ModellĂĄr

13 785 mil

Miltal

Kommentar

Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.

Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Vibrerar vid inbromsning. Bromsskivor bak är slitna, behöver bytas inom 6 månader

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Ratt stĂĄr lite snett

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta i synfält. Höger sida samt stötfångare bak dåligt omlackerad

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Repor pĂĄ ratt

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Sommardäck

    (Monterade)

    4 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    21" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

AMG Night Premium Plus

  • Elstol minnesfunktion passagerarplats

  • AMG Line

  • 360 kamera

  • Head-up display

  • Ventilerade framsäten

  • Nightpaket

  • Displaypaket High

  • Belysningspaket Premium

  • Akustikkomfortpaket

  • Stöldskyddspaket Plus

  • Panelbelysning Premium

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare2
  • RegistreringsnummerAHR17J
  • ModellĂĄr2022
  • TillverkningsmĂĄnadseptember 2022
  • Mätarställning13 785 mil

Teknisk data

  • ChassinummerW1K2971441A019312
  • Motoreffekt (el)524 hk (385 kW)
  • Maxlastvikt439 kg
  • Räckvidd WLTP65 mil
  • Räckvidd stad WLTP70 mil

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt