Mercedes EQA

300 4Matic H243, Urban Progressive
2023/3 657 mil/El/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
188 000 kr
Med billån från1 601 kr / mån
Pris i bilhandeln375 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

8 jan, 10:18

Höjdpunkter

Denna Mercedes EQA erbjuder smidig eldrift, hög komfort och modern teknik utan att kompromissa med körkänslan. Rikligt utrustad med GPS, backkamera, nyckellöst startsystem, assistanssystem och fyrhjulsdrift, nybesiktigad till oktober 2027.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Mercedes EQA har följande förutsättningar:

2023

Modellår

3 657 mil

Miltal

BatteryIcon

Kvdbils batteritest

Betyg

ConditioningIconConditioningIconConditioningIcon
Läs mer om hur vi genomför Kvdbils batteritest

Kommentar

Batteriet har mycket hög kvarvarande kapacitet. Räckvidd i nivå med bilens ursprungliga, laddning går snabbt och god prestanda även vid kyla.

Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga.

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Motorskydd saknas

Drivlinan fungerar fullt ut.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Vibrerar vid inbromsning

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Strålkastare höger kondens

Tekniken fungerar fullt ut.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Spricka i grill. Skada höger framskärm, dålig linjepassning höger framskärm, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer. Fåtal stenskott, dörruppslag och repor. Skada och missljud vid öppning av höger framdörr

Fåtal stenskott och enstaka dörruppslag är normalt.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt fåtal repor, fläckar och märken. Klädsel smutsig bak

Skav och små repor vid insteg samt enstaka repor på ratt, panel eller säten är normalt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Repor på fälgar förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    18" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    5 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    18" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Urban Progressive

  • Parkeringsvärmare med tidur

  • Spegelpaket

  • Parkeringspaket

  • Ljus- och siktpaket

  • Åkkomfortpaket

  • Urban Progressive

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare3
  • RegistreringsnummerFDT56P
  • Modellår2023
  • Tillverkningsmånadjanuari 2023
  • Mätarställning3 657 mil

Teknisk data

  • ChassinummerW1N9N0JB0PJ062150
  • Motoreffekt (el)228 hk (168 kW)
  • Maxlastvikt422 kg
  • Räckvidd WLTP44 mil
  • Räckvidd stad WLTP52 mil

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt