Mercedes E-Klass

E 43 AMG 4MATIC Sedan W213
2018/5 536 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
220 500 kr
Med billån från1 879 kr / mån
Pris i bilhandeln425 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

8 jan, 10:21

Höjdpunkter

Mercedes-Benz E 43 AMG 4MATIC Sedan 2018 är en sportig och lyxig sedan med kraftfull AMG-motor och fyrhjulsdrift som ger dynamisk prestanda och trygg körning året runt. Elegant interiör med hög finish och moderna funktioner gör varje resa bekväm och exklusiv. Kombinationen av prestanda, komfort och stil gör den till ett attraktivt val för dig som vill ha både power och premiumkänsla i samma bil.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Mercedes E-Klass har följande förutsättningar:

2018

Modellår

5 536 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Servicelampa lyser

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Dålig linjepassning. Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Flertal stenskott, dörruppslag och repor, Vindruta sliten

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    8 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon8 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    19" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

  • Smartphone integration

  • Instrumentpanel och dörrkant läderklädd

  • Spegelpaket

  • Ergonomipaket

  • Parkeringspaket

  • AMG Line

  • Panelbelysning Premium

  • Kupébelysningspaket

  • Förvaringspaket

  • Smartphone integration

  • Android Auto

  • Apple CarPlay

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare4
  • RegistreringsnummerOWF628
  • Modellår2018
  • Tillverkningsmånadfebruari 2018
  • Mätarställning5 536 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWDD2130641A434214
  • Motoreffekt (bensin)401 hk (295 kW)
  • Maxlastvikt550 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)8,4 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)192 g/km

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt