“En Mercedes-Benz Citan från 2023 med automat och dieselmotor. Rikligt utrustad med bland annat parkeringsvärmare, verkstadsinredning, backkamera, assistanssystem och dragkrok. Bilen behöver inte besiktas förrän oktober nästa år.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Mercedes Citan har följande förutsättningar:
2023
Modellår
6 621 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Aktiv felkod ”störning i drivsystem uppsök verkstad” men bilen går att köra utan några problem
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Farthållare ur funktion
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta i synfält. Spår efter tidigare dekor, Fåtal lackskador, Flertal stenskott, bucklor och repor. Takräckerna gör så att det blir mycket vindbrus i kupen. Locket till tankluckan har lossat, ligger i bilen,
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
5 mm
7 mm
5 mm
6 mm
16" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
3 mm
4 mm
3 mm
15" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Antisladdsystem
Assistanssystem
Backkamera
Bluetooth
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Fjärrlås
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Radio
Regnsensor
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Verkstads inr.
AC
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267904
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.