“En eldriven Maxus e-Deliver 3 från 2021. Utrustad med bland annat backkamera och assistanssystem. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän september 2027. Detta är en sliten bil och vi uppmanar dig att noga ta del av all text och anmärkningsbilder för att få en klar bild av bilens skick.”
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Maxus e-Deliver 3 har följande förutsättningar:
2021
Modellår
11 054 mil
Miltal
Kvdbils batteritest
Kommentar
Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.
Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Kondensor skadad. Skadad framvagnsbalk
Drivlinan fungerar fullt ut
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
AC fungerar men kyler dåligt. Spricka vindruta i synfält. Elhiss höger fram, kärvar. Elhiss vänster fram, kärvar. Servicelampa lyser. Backkamera bristfällig fastsättning. Bilen varnar felaktigt för öppen höger bakdörr
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Skada stötfångare fram. Sidospegel vänster, kondens i blinkersglas. Karosskada vänster bakskärm, Bristfällig fastsättning vänster tröskel, Skada på stötfångaren bak. Flertal lackskador och bucklor, Fåtal rostangrepp, Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete, Fåtal stenskott och repor, Flertal bucklor/dörruppslag, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer. Kondens i övre bromsljus
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt några repor, fläckar och märken. Klädsel smutsig. Klädsel sliten fram vänster. Dörrpanel höger fram skada. Skadade tätningslister
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta. Torrsprickor i 4 däck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
8 mm
6 mm
8 mm
15" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
5 mm
6 mm
5 mm
6 mm
15" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
LWB
Antisladdsystem
Antispinn
Assistanssystem
Backkamera
Bluetooth
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Parkeringssensorer bak
Radio
Smartphone integration
Stolsvärme fram
USB-ingång
AC
Dela
7264179
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.