Lexus NX

450h+ AWD, Business Plus
2023/10 153 mil/El/Bensin/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
238 000 kr
Med billån från2 027 kr / mån
Pris i bilhandeln475 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

3 feb, 12:00

Höjdpunkter

En Lexus NX 450h+ erbjuder en kraftfull och effektiv plug-in hybridupplevelse med fyrhjulsdrift för trygg framkomlighet i alla väder. Den rymliga SUV-karossen kombinerar hög komfort med modern teknik och användarvänliga funktioner för både vardag och längre resor.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Lexus NX har följande förutsättningar:

2023

Modellår

10 153 mil

Miltal

Kommentar

Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.

Batterier i detta intervall har påtagligt lägre kapacitet. Reducerad räckvidd och långsammare laddning, särskilt vid kyla.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men dyrare servicetillfällen kan förekomma i detta spann. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Servicelampa lyser. Dragkrok demonterbar kärvar, montering osäker fastsättning

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Flertal stenskott, dörruppslag och repor

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt några repor och märken

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    18" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    18" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Business Plus

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare3
  • RegistreringsnummerHMK78K
  • Modellår2023
  • Tillverkningsmånadjanuari 2023
  • Mätarställning10 153 mil

Teknisk data

  • ChassinummerJTJCKBFZ102017464
  • Motoreffekt (bensin)185 hk (136 kW)
  • Motoreffekt (el)237 hk (174 kW)
  • Maxlastvikt461 kg
  • Räckvidd WLTP7 mil

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Arboga

Adress:

Besiktningsgatan 2

73248 Arboga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt