Land Rover Range Rover

Range Rover Velar 2.0 P250, R Dynamic Panorama
2019/9 621 mil/Bensin/Automat
CertifiedIcon

Certifierad

InfoIcon
  • ReleasingIconFöretagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
185 000 kr
Med billån från1 576 kr / mån
Pris i bilhandeln370 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

21 jan, 10:37

Höjdpunkter

Denna Range Rover Velar med R Dynamic-paket och panoramatak erbjuder en självsäker och elegant körupplevelse med stilren design och hög komfort. Den kombinerar modern teknik, rymlig känsla och uttrycksfull närvaro som gör varje resa både inspirerande och trivsam. Nyservad och behöver inte besiktas förrän i oktober.

CertifiedIcon

Certifierad

Läs mer om vår certifiering
  • Bilen är yngre än 8 år

  • I bra tekniskt och funktionellt skick

  • Mätarställning på max 12 000 mil

Läs mer om Certifierad här

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Land Rover Range Rover har följande förutsättningar:

2019

Modellår

9 621 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Ena nyckelns, dosa trasig. Torkarblad utslitna fram

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Gummilist skadad vänster framdörr. Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer. Flertal lackskador och repor

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Ratt skadad. Trasiga inredningsdetaljer

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Lackskada på fälg. Skrapade fälgar till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    20" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    5 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    22" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

R Dynamic Panorama

  • Motorvärmare

  • Parkeringsvärmare med fjärrstyrning

  • Smartphone integration

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerAHY52K
  • Modellår2019
  • Tillverkningsmånadfebruari 2019
  • Mätarställning9 621 mil

Teknisk data

  • ChassinummerSALYA2BX8KA216805
  • Motoreffekt (bensin)250 hk (184 kW)
  • Maxlastvikt433 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)7,8 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)179 g/km

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt