KIA Optima

2.0 GDi Plug-in Hybrid SW
2018/20 604 mil/El/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
UtgĂĄngspris inkl. moms
70 000 kr
Med billĂĄn frĂĄn596 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln140 000 kr
Reservationspris ej uppnĂĄtt

Budgivning avslutas:

7 jan, 17:44

Fast pris
Fast pris inkl. moms
152 000 kr
Med billĂĄn frĂĄn1 296 kr / mĂĄn
Pris i bilhandeln140 000 kr

Fast pris stängs:

5 jan, 17:40

Höjdpunkter

“En KIA Optima kombi från 2018 med automat och bensin/el-motor. Rikligt utrustad med bland annat GPS, backkamera, öppningsbart panoramatak, nyckellöst startsystem och dragkrok. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän januari 2027.”

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet frĂĄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna KIA Optima har följande förutsättningar:

2018

ModellĂĄr

20 604 mil

Miltal

BatteryIcon

Kvdbils batteritest

Betyg

ConditioningIconConditioningIconConditioningIcon
Läs mer om hur vi genomför Kvdbils batteritest

Kommentar

Batteriet har mycket hög kvarvarande kapacitet. Räckvidd i nivå med bilens ursprungliga, laddning går snabbt och god prestanda även vid kyla.

Batterier i detta intervall har påtagligt lägre kapacitet. Reducerad räckvidd och långsammare laddning, särskilt vid kyla. Normalt har batterier i detta intervall begränsad livslängd kvar och passar bäst för kortare resor.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är mycket vanligt och oljeförbrukningen är högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Vibrerar vid inbromsning. Missljud vid inbromsning. Bromsbelägg bak, slitna. Rost på bromsskivor fram och bak slitna

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

PĂĄfyllning Adbluelampan lyser. Ratt stĂĄr snett. Ena skyltbelysningen ur funktion

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Vindruta sliten. Lackskada på stötfångare fram. Små sprickor i blinkersglas på vänster sida, Fåtal rostangrepp, Några lackskador, stenskott, dörruppslag och repor. Plastkåpa under motor saknas. Dålig linjepassning motorhuv. Några lackskador

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Spår av tidigare utrustning. Insynsskydd medföljer ej

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta. Skrapade fälgar till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    17" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    5 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    17" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

  • Ventilerade framsäten

  • 360 kamera

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare3
  • RegistreringsnummerHBD182
  • ModellĂĄr2018
  • TillverkningsmĂĄnadmaj 2018
  • Mätarställning20 604 mil

Teknisk data

  • ChassinummerKNAGV81FBJ5030783
  • Motoreffekt (bensin)156 hk (115 kW)
  • Motoreffekt (el)68 hk (50 kW)
  • Maxlastvikt391 kg
  • Räckvidd NEDC6 mil

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt