KIA Cee'd

Ceed 1.6 Plug-in Hybrid SW, Advance, Kamera, Drag
2022/6 498 mil/El/Bensin/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
114 000 kr
Med billån från971 kr / mån
Pris i bilhandeln225 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

30 jan, 09:29

Höjdpunkter

Denna KIA Cee’d kombi från 2022 erbjuder en smidig och komfortabel körupplevelse med automatlåda och effektiv bensin/el-motor. Den rymliga kombikarossen ger gott om plats för både passagerare och packning, vilket gör den perfekt för både vardag och längre resor. Modern design och bra sikt bidrar till en trygg och trivsam känsla bakom ratten. En mångsidig och praktisk bil som kombinerar funktionalitet med körglädje. Nybesiktigad och behöver inte besiktas förrän februari nästa år.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna KIA Cee'd har följande förutsättningar:

2022

Modellår

6 498 mil

Miltal

BatteryIcon

Kvdbils batteritest

Betyg

ConditioningIconConditioningIconConditioningIcon
Läs mer om hur vi genomför Kvdbils batteritest

Kommentar

Batteriet har mycket hög kvarvarande kapacitet. Räckvidd i nivå med bilens ursprungliga, laddning går snabbt och god prestanda även vid kyla.

Batterier i detta intervall har god kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Backsensor tjuter konstant vi backning när den är aktiverad, men går att stänga av. Strålkastare höger kondens

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta utanför synfält. Ytrost tak, Sprickor i bakljusen Några dörruppslag och repor. Bilen är delvis omlackerad, med bitvis dåligt utfört arbete

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt några repor, fläckar och märken

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    8 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon8 mm

    17" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    5 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    16" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Advance, Kamera, Drag

  • Smartphone integration

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare3
  • RegistreringsnummerWAX59C
  • Modellår2022
  • Tillverkningsmånadoktober 2021
  • Mätarställning6 498 mil

Teknisk data

  • ChassinummerU5YH581AGNL023131
  • Motoreffekt (bensin)105 hk (77 kW)
  • Motoreffekt (el)61 hk (45 kW)
  • Maxlastvikt413 kg
  • Räckvidd WLTP5 mil

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Bromölla

Adress:

Verkstadsgatan 3

29538 Bromölla

BackToTopIcon
ContactIconKontakt