“Populär och rymlig familjevagn med en utmärkt barnkammare med egen soffgrupp i bakänden vilket gör den idealisk för familjen. Många och bra förvaringsutrymmen finns också. Finns endast 1 st nyckel. OBS, Husvagnen har körförbud på grund av utebliven kontrollbesiktning. Mover ej testbar pga fjärrkontroll fungerar ej.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat husvagnen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av husvagnen.
Eftersom husvagnen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna KABE CLASSIC 780 DGDL KS har följande förutsättningar:
2020
Modellår
0 mil
Miltal
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Finns endast 1 st nyckel. Mover ej testbar pga fjärrkontroll fungerar ej. Positionsljus fram vänster, ur funktion. Positionsljus fram höger, ur funktion. Belysning i badrum ur funktion. Lås till latrinlucka kärvar. Markis ej testad, dragkedja sitter fast
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Fåtal stenskott, dörruppslag och repor. Bodel bak utsida, gummilist skadad. Bodel fram utsida, gummilist skadad. Ingrodd smuts utvändigt, mossa runt gummilister, främst bak
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Kylskåp, dålig lukt samt spår av mögel. Dynor, främre bodel, fläck/ar. En hel del repor i lådor
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Sommardäck
(Monterade)
6 mm
6 mm
14" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Batteriladdare
Dusch
El system 220/230V husbil/vagn
Frys
Gasolflaska
Handfat
Inverter
Kylskåp
Markis
Mover Husvagn
Spisfläkt
Taklucka bakre bodel
Taklucka främre bodel
Taklucka mittre bodel
Toalett
TV
Antenn Husbil/vagn
Alde värmesystem
Alde varmvattenberedare
Dela
7265178
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.