Jeep Compass

1.3 PHEV 4WD, S 4xe Helläder Panorama
2020/7 523 mil/El/Bensin/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
115 000 kr
Med billån från980 kr / mån
Pris i bilhandeln230 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

2 feb, 10:06

Höjdpunkter

Denna Compass PHEV 4WD S 4xe med helläderinredning och panoramatak är en laddhybrid som erbjuder en tyst, trygg och följsam körupplevelse med självsäker fyrhjulsdrift. Den kombinerar robust design med modern teknik och generös komfort som gör varje resa både inspirerande och trivsam. Bilen behöver inte besiktas förrän februari nästa år.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Jeep Compass har följande förutsättningar:

2020

Modellår

7 523 mil

Miltal

BatteryIcon

Kvdbils batteritest

Betyg

ConditioningIconConditioningIconConditioningIcon
Läs mer om hur vi genomför Kvdbils batteritest

Kommentar

Batteriet har god kvarvarande kapacitet. Bra räckvidd och förhållandevis snabb laddning, men något känsligare för kyla. Flera års användning kvar. 

Batterier i detta intervall har god kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Nyckelämne saknas på en av nycklarna. Däcktrycksövervakningslampa lyser. Service inom kort. Parkeringssensorer fram och bak sporadiskt ur funktion

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Flertal repor

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Insynsskydd, skadat. Mittkonsolen/mittarmstöd glappar/sitter lös

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    5 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    17" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    5 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    19" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

S 4xe Helläder Panorama

  • Xenonljus

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare3
  • RegistreringsnummerBRH01H
  • Modellår2020
  • Tillverkningsmånaddecember 2020
  • Mätarställning7 523 mil

Teknisk data

  • ChassinummerZACNJDEW5LPR28468
  • Motoreffekt (bensin)180 hk (132 kW)
  • Motoreffekt (el)128 hk (94 kW)
  • Maxlastvikt402 kg
  • Räckvidd WLTP5 mil

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt