Iveco Daily

35 2.3 Volymskåp, Reparationsobjekt
2018/20 708 mil/Diesel/Automat
WarningIcon

Reparationsobjekt

InfoIcon
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
36 500 kr
Med billån från311 kr / mån
Pris i bilhandeln175 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

27 jan, 11:03

Höjdpunkter

En Iveco Daily transportbil från 2018 med automat och dieselmotor. Utrustad med bland annat GPS, kylaggregat och BG-lyft. OBS! På grund av bilens brister har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen säljes som ett reparationsobjekt och måste eventuellt bärgas från anläggningen. Ingen utrustning kan förväntas fungera.

WarningIcon

Reparationsobjekt

Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:

  • Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.

  • Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.

Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Iveco Daily har följande förutsättningar:

2018

Modellår

20 708 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Motorlampan lyser. Oljeläckage. Ej provkörd p.g.a. annan avvikelse. Motor startar, men går in i limp home mode. Motor tar mycket olja

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsskivor fram är slitna, behöver bytas inom 6 månader, Bromsskivor bak är slitna, behöver bytas inom 6 månader

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Fjärrlås, knappar trasiga. Nyckel, dosa trasig/ihoptejpad. Fjärrlås, flertal knappar trasiga. GPS media saknas. Kylaggregat, ur funktion. Lyser check och skiftnyckel i display för kyl i skåp

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta utanför synfält. Vindruta sliten. Missljud vid öppning av vänster framdörr, Innerskärm vänster bak skadad. Skada stötfångare fram. Karosskada motorhuv. karosskada höger framskärm, Spår efter tidigare dekor, Flertal stenskott och repor, Fåtal bucklor/dörruppslag, Strålkastare halogen, skadad.Skador på skåpet

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Inredningsdetalj är trasig. Klädsel smutsig fram. Klädsel skadad fram vänster. Klädsel smutsig fram

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    5 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon5 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    16" Plåtfälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Reparationsobjekt

  • Bakgavellyft (Fota typskylt)

  • Parkeringsvärmare med tidur

  • Påbyggnadsutrustning

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare4
  • RegistreringsnummerZKR203
  • KörförbudJa
  • Modellår2018
  • Tillverkningsmånadmaj 2018

Teknisk data

  • ChassinummerZCFC135B705232144
  • Motoreffekt (diesel)156 hk (115 kW)
  • Maxlastvikt935 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (diesel)7,7 l/100 km
  • CO2-utsläpp (diesel)202 g/km

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Svedala

Adress:

Svetsaregatan 2

23351 Svedala

BackToTopIcon
ContactIconKontakt