“En Hyundai i40 kombi från 2014 med dieselmotor. Välutrustad med bland annat GPS och dragkrok. Besiktigad till 2027-03-31.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Hyundai i40 har följande förutsättningar:
2014
Modellår
15 838 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Tickande ljud i motorrum
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Broms vänster fram, anliggande. Bromsskivor bak rostskadade, bör bytas
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Fjärrlås, knappar trasiga. Fjärrlås, ena nyckelns fjärrlås ur funktion. Backkamera ur funktion, Lås vänster, defekt. Centrallåset fungerar ej
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Några stenskott, dörruppslag och repor. Förardörren går ej att öppna utifrån. Fjärrnyckel ur funktion. Bil själv låser
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt några repor, fläckar och märken
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Torrsprickor i 2 däck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
5 mm
5 mm
5 mm
5 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Business
Antispinn
Backkamera
Bluetooth
Eldriven baklucka
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Färddator
Isofix bak
Lastskydd/lastnät
Parkeringssensorer bak
Radio
Start/Stopp-funktion
Sätesvärme bak
Urkopplingsbar passagerarairbag
Antisladdsystem
AUX-ingång
CD-Stereo
Elhiss bak
Elinfällbara backspeglar
Elstol förarplats
Fastmonterad dragkrok
GPS
Klimatanläggning
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer fram
Regnsensor
Stolsvärme fram
USB-ingång
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7265913
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.