Reparationsobjekt
“En sjusitsig Hyundai Grand Santa Fe som kombinerar komfort och trygghet för både vardag och långresa. Automat gör körningen bekväm och helläder i kupén ger en ombonad känsla. Utrustad med öppningsbart panoramatak, fyrhjulsdrift, backkamera och filbytesvarnare för extra säkerhet och körglädje. OBS! På grund av allvarliga tekniska anmärkningar så har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen säljs som ett reparationsobjekt och måste bärgas från anläggningen.”
Reparationsobjekt
Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:
Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.
Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.
Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Hyundai Santa Fe har följande förutsättningar:
2014
Modellår
22 132 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Oljeläckage, mindre, ej lokaliserat. Kondensor skadad
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsskivor fram rostskadade, bör bytas. Vibrerar och drar snett vid inbromsning
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Hjullager bak missljud och höger glapp. (OBS bilen får inte köras, bärgning) Vindrutetorkare ur funktion. Glapp spindelled vänster fram. Glapp spindelled höger fram. Styrleder yttre, glappar. Servicelampa lyser. AC missljud, Parkeringsassistans, ur funktion. Varnar för att nyckeln inte är i bilen trots att den är det. Fjärrlås ur funktion, går endast att låsa manuellt med själva nyckel
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Dålig linjepassning. Skada stötfångare fram. Flertal lackskador, rostangrepp, stenskott, dörruppslag och repor. Plastkåpa under motor skadad. Ytrost på underrede. Glasruta mellan vindruta och panoramatak är sprucken. Lackskada på rails
Flera stenskott i fronten är vanligt liksom sliten vindruta. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Sliten inredning. Klädsel sliten fram vänster. Tyget hänger löst på baksidan av sätet vänster bak. Insynsskydd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
20" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Reparationsobjekt
Aktiv parkeringshjälp
Antisladdsystem
Antispinn
Auto hold
AUX-ingång
Backkamera
Bluetooth
CD-Stereo
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Elstol med minnesfunktion förarplats
Elstol passagerarplat
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Filbytesvarnare
GPS
Isofix bak
Klimatanläggning
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Radio
Rattvärme
Regnsensor
Stolsvärme fram
Sätesvärme bak
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Xenon-ljus
Öppningsbart panoramatak
4WD
Om bilen har funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan de sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Vad kostar transporten?
Priset beräknas utifrån privatperson.
Dela
7281825