Honda Civic

1.0 i-VTEC 5dr, Reparationsobjekt
2017/16 263 mil/Bensin/Automat
WarningIcon

Reparationsobjekt

InfoIcon
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
10 500 kr
Pris i bilhandeln135 000 kr
Reservationspris ej uppnĂĄtt

Budgivning avslutas:

8 jan, 09:24

Höjdpunkter

“En Honda Civic halvkombi från 2017 med automat och bensinmotor. Utrustad med bland annat backkamera. OBS! Bilen har körförbud och på grund av bilens brister har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen säljes som ett reparationsobjekt och måste bärgas från anläggningen. Ingen utrustning kan förväntas fungera.”

WarningIcon

Reparationsobjekt

Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:

  • Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstĂĄ objektets skick.

  • Förväntningarna pĂĄ objektets funktion ska vara mycket lĂĄga, även pĂĄ delar som det ej specifikt har anmärkts pĂĄ.

Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.

Resultatet frĂĄn KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Honda Civic har följande förutsättningar:

2017

ModellĂĄr

16 263 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

Driver ej på växlarna skramlande ljud från växellådan

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

AlertIcon

Åtgärd krävs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsar rostiga runt om. Bromsverkan Ej testad

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

AlertIcon

Reparationsobjekt

Kommentar

Högre ljud från turbo än normalt

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Sommardäck

    (Monterade)

    3 mmCheckFilledIcon

    3 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon3 mm

    CheckFilledIcon3 mm

    16" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Reparationsobjekt

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare5
  • RegistreringsnummerOBY485
  • KörförbudJa
  • ModellĂĄr2017
  • TillverkningsmĂĄnadmars 2017

Teknisk data

  • ChassinummerSHHFK6860HU002989
  • Motoreffekt (bensin)129 hk (95 kW)
  • Maxlastvikt384 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)5,0 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)114 g/km

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt