āFord Transit Pickup Dubbelhytt med stark dieselmotor pĆ„ 170hk. VƤlutrustad med bl.a. parkeringsvƤrmare, backkamera och dragkrok.ā
Vad anmƤrker vi pƄ i Kvd-testet?
VƄra fordonstekniker har testat bilen pƄ mer Ƥn 170 punkter och noterat bƄde godkƤnda punkter och eventuella anmƤrkningar. Allt fƶr att du ska fƄ en bra och rƤttvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spƄr av anvƤndning fƶrekomma, nƄgot vi bedƶmer som normalt slitage utifrƄn Ƅlder och kƶrstrƤcka. Det anges inte i testresultatet, men Ƥr en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Ford Transit har fƶljande fƶrutsƤttningar:
2017
ModellƄr
8 945 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmƤrkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann fƶrekommer ofta dyrare servicetillfƤllen. I motorrummet syns ibland spƄr av olja.
Kommentar
Inga anmƤrkningar.
Bromsar Ƥr slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan fƶrekomma pƄ bromsskivorna och Ƥr normalt, utan att pƄverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
AnmƤrkningar finns
Kommentar
AC ur funktion. LƄs baklucka ur funktion. StrƄlkastare vƤnster, repa pƄ glas/plast. Positionsljus vƤnster bak blinkar nƤr vƤnster blinkers Ƥr pƄslagen
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kƤrvande kan fƶrekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta i synfƤlt. Missljud vid ƶppning av framdƶrrar, Linjepassning baklucka, FƄtal lackskador och bucklor, FƄtal rostangrepp, SpƄr efter tidigare dekor
Stenskott i fronten Ƥr vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador sƄsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiƶr
Normalt skick
Kommentar
InvƤndigt flertal repor, flƤckar och mƤrken
Flera repor pƄ insteg och nederkant av dƶrrinsidor samt mƤrken pƄ ratt, vƤxelspak, vred och instrument Ƥr vanligt. SƤten och textilier visar tydligt slitage och har en del flƤckar, Ƥven i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spƄr av anvƤndning.
DƤck och fƤlg
Kommentar
Dubb saknas pƄ vinterdƤck
DƤck Ƥr en slitdel och behƶver bytas nƤr de Ƥr gamla, nƤr mƶnsterdjupet inte Ƥr tillrƤckligt eller om dƤcken har tydliga skador. Mƶnsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor pƄ fƤlgarna fƶrekommer.
Dubbade vinterdƤck
(Monterade)
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
16" PlƄtfƤlg
Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.
SommardƤck
6 mm
7 mm
6 mm
7 mm
16" PlƄtfƤlg
Ett sommardƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 7-8 mm.
AnmƤrkningsbilder
Utrustningspaket:
Dubbelhytt
AlkolƄs
Antisladdsystem
Antispinn
AUX-ingƄng
Backkamera
Bluetooth
CD-Stereo
Elhiss fram
Elspeglar
EluppvƤrmd vindruta
FarthƄllare
Fastmonterad dragkrok
FjƤrrlƄs
Isofix bak
MotorvƤrmare
ParkeringsvƤrmare med fjƤrrstyrning
ParkeringsvƤrmare med tidur
Radio
Regnsensor
StolsvƤrme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingƄng
AC
Dela
7265460
Hej! Har du nƄgra frƄgor? Tveka inte att hƶra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.