āEn Ford Ranger Pickup frĆ„n 2017 med automat och dieselmotor. VƤlutrustad med bland annat parkeringsvƤrmare, backkamera, dragkrok och fyrhjulsdrift.ā
Vad anmƤrker vi pƄ i Kvd-testet?
VƄra fordonstekniker har testat bilen pƄ mer Ƥn 170 punkter och noterat bƄde godkƤnda punkter och eventuella anmƤrkningar. Allt fƶr att du ska fƄ en bra och rƤttvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spƄr av anvƤndning fƶrekomma, nƄgot vi bedƶmer som normalt slitage utifrƄn Ƅlder och kƶrstrƤcka. Det anges inte i testresultatet, men Ƥr en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Ford Ranger har fƶljande fƶrutsƤttningar:
2017
ModellƄr
12 943 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmƤrkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann fƶrekommer ofta dyrare servicetillfƤllen. I motorrummet syns ibland spƄr av olja.
Kommentar
BromsbelƤgg fram bƶr bytas inom 6 mƄnader
Bromsar Ƥr slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan fƶrekomma pƄ bromsskivorna och Ƥr normalt, utan att pƄverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
AnmƤrkningar finns
Kommentar
AC fungerar men kyler dƄligt
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kƤrvande kan fƶrekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Flertal rostangrepp. Flertal bucklor, repor och lackskador. VƤnster bakljus, smƄsprickor
Stenskott i fronten Ƥr vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador sƄsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiƶr
Normalt skick
Kommentar
InvƤndigt flertal repor, flƤckar och mƤrken. Innertak, smutsigt. SpƄr av tidigare utrustning. Smutsiga inredningsdetaljer
Flera repor pƄ insteg och nederkant av dƶrrinsidor samt mƤrken pƄ ratt, vƤxelspak, vred och instrument Ƥr vanligt. SƤten och textilier visar tydligt slitage och har en del flƤckar, Ƥven i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spƄr av anvƤndning.
DƤck och fƤlg
Kommentar
Dubb saknas pƄ vinterdƤck
DƤck Ƥr en slitdel och behƶver bytas nƤr de Ƥr gamla, nƤr mƶnsterdjupet inte Ƥr tillrƤckligt eller om dƤcken har tydliga skador. Mƶnsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor pƄ fƤlgarna fƶrekommer.
Dubbade vinterdƤck
(Monterade)
7 mm
8 mm
8 mm
7 mm
16" PlƄtfƤlg
Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.
Odubbade vinterdƤck
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
16" Alu.fƤlg
Ett vinterdƤcks mƶnsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdƤck brukar ha ett mƶnsterdjup pƄ ca 9-10 mm.
AnmƤrkningsbilder
Utrustningspaket:
Dubbelhytt VƤrmare
AC
AlkolƄs
Antisladdsystem
Antispinn
AUX-ingƄng
Backkamera
Bluetooth
Elhiss fram
ElinfƤllbara backspeglar
Elspeglar
EluppvƤrmd vindruta
FarthƄllare
Fastmonterad dragkrok
FƤrddator
MotorvƤrmare
ParkeringsvƤrmare med fjƤrrstyrning
ParkeringsvƤrmare med tidur
Radio
StolsvƤrme fram
USB-ingƄng
Xenon-ljus
4WD
Dela
7266127
Hej! Har du nƄgra frƄgor? Tveka inte att hƶra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.