“Denna Ford Focus kombi från 2012 är en praktisk och lättkörd kombi med pålitlig mekanik, rymlig interiör och bra vardagskomfort. En bil för dig som vill ha en funktionell och ekonomisk bil för både vardag och längre körningar.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Ford Focus har följande förutsättningar:
2012
Modellår
22 432 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Mindre oljeläckage. Värmeplåt bak dåligt fixad
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Vibrerar vid inbromsning. Bromsskivor bak rostskadade, bör bytas
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
En av nycklarna är okodad, fungerar ej
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta i synfält. Skada på stötfångaren bak. Vänster bakljus kondens. Flertal stenskott, dörruppslag och repor. Höger bakljus kondens
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Invändigt fåtal repor, fläckar och märken. Dålig lukt i bilen. Insynsskydd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
6 mm
6 mm
6 mm
16" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
5 mm
4 mm
5 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Backkamera
Bluetooth
CD-Stereo
Elhiss fram
Elspeglar
Eluppvärmd vindruta
Fastmonterad dragkrok
Isofix bak
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer fram
Regnsensor
USB-ingång
Antisladdsystem
AUX-ingång
Elhiss bak
Elinfällbara backspeglar
Elstol förarplats
Farthållare
Fjärrlås
Klimatanläggning
Parkeringssensorer bak
Radio
Stolsvärme fram
Xenon-ljus
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267194
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.