Testad
“Här har vi en Ford F-150 Raptor med en V8 på 456hk, automatlåda, öppningsbart panoramatak, 4WD, B&O-ljud, dragkrok och backkamera som ger både komfort och funktion i vardagen. Detta är en sliten bil och vi uppmanar dig att noga ta del av all text och anmärkningsbilder för att få en klar bild av bilens skick.”
Testad-sortimentet är ett brett utbud av begagnade bilar som beroende på sin ålder och miltal kan kräva både visst underhåll och service samt eventuella reparationer. Alla fordon är dock unika med just sin historik så det är viktigt att läsa beskrivning och eventuella kommentarer i vårat test för att förstå skicket.
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Ford F-150 har följande förutsättningar:
2018
Modellår
19 986 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Ej provkörd p.g.a. differential läckage. Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs 2026-05-17 Brister: 2 DÄCK (5.2.3) TVÅ ST, MÖNSTERDJUP FÖR LITET 2 FÄRDBROMS HJULBROMS (1.1) BAK HÖGER ANLIGGNING 2 KÖRRIKTNINGSVISARE (4.4) BAK, BÅDA SIDOR UR FUNKTION (FLERA) 2 PARKERINGSBROMS BROMSVERKAN (1.4) VÄNSTER UR FUNKTION 2 POSITIONSLYKTA (4.2) FRAM, BÅDA SIDOR UR FUNKTION 2 VINDRUTA (3.2) SKADAD-SPRICKA 2 VINDRUTESPOLARE (3.5) UR FUNKTION Anmärkningar: 2X FORDONSIDENTIFIERINGSNUMMER (0.2) SVÅRAVLÄST
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Parkeringsbroms tar otillräckligt, Broms höger bak, anliggande. Bromsskivor bak rostskadade, bör bytas
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Elinfällbar spegel höger, kärvar. Elinfällbara speglar, missljud. GPS media saknas. Öppningsbart panoramatak, ur funktion (el). Spricka i vindruta. Positionsljus fram ur funktion. Blinkers bak ur funktion, båda sidor
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Flertal rostangrepp och lackskador. Sidoblinkers kondens. Reg-skylt bak skadad. Spår efter tidigare dekor, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer. Spår av tidigare foliering
Flera stenskott i fronten är vanligt liksom sliten vindruta. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Bättre än normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Däckpar fram, snedslitna. Däckpar bak, snedslitna. Torrsprickor i 4 däck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
0 mm
6 mm
0 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Panorama B&O
Antispinn
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
GPS
Radio
Stolsvärme fram
Sätesvärme bak
Antisladdsystem
Dödavinkelvarnare
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elstol med minnesfunktion förarplats
Elstol passagerarplat
Fastmonterad dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Rattvärme
Smartphone integration
Start/Stopp-funktion
USB-ingång
Öppningsbart panoramatak
B&O Ljudanläggning
4WD
360 kamera
Om bilen har funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan de sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7274744
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.