“En sjusitsig Dodge Grand Caravan med stark motor på 287hk. Utrustad med bland annat helläder och backkamera. OBS! Bilen har körförbud. Detta är en sliten bil och vi uppmanar dig att noga ta del av all text och anmärkningsbilder för att få en klar bild av bilens skick.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Dodge Grand Caravan har följande förutsättningar:
2014
Modellår
26 148 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Oljefukt. Bilen är inte provkörd p.g.a. fel däck för årstiden samt körförbud
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Bromsskivor bak rostskadade, bör bytas
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Drivknut höger fram skadad. Säkerhetsbälte förarplats skadat. Knappar till elhiss trasiga. Elhissar fram missljud. Antisladdlampan lyser. Strålkastarglas matta
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta i synfält
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Repa på ratt, Sliten inredning. Klädsel skadad fram. Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Insynsskydd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Sommardäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
17" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
7-sits Helläder Backkamera
Antispinn
Backkamera
CD-Stereo
Elhiss bak
Elspeglar
Elstol passagerarplat
Fjärrlås
Klimatanläggning
USB-ingång
Antisladdsystem
AUX-ingång
Eldriven baklucka
Elhiss fram
Elstol förarplats
Farthållare
Isofix bak
Radio
Dela
7266467
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.