Dodge Grand Caravan

Grand Caravan 3.6 V6, 7-sits Helläder Backkamera
2014/26 148 mil/Bensin/Etanol/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
39 000 kr
Med billån från332 kr / mån
Pris i bilhandeln130 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

20 jan, 11:51

Höjdpunkter

En sjusitsig Dodge Grand Caravan med stark motor på 287hk. Utrustad med bland annat helläder och backkamera. OBS! Bilen har körförbud. Detta är en sliten bil och vi uppmanar dig att noga ta del av all text och anmärkningsbilder för att få en klar bild av bilens skick.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Dodge Grand Caravan har följande förutsättningar:

2014

Modellår

26 148 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Oljefukt. Bilen är inte provkörd p.g.a. fel däck för årstiden samt körförbud

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

RemarksIcon

Åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Bromsskivor bak rostskadade, bör bytas

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Drivknut höger fram skadad. Säkerhetsbälte förarplats skadat. Knappar till elhiss trasiga. Elhissar fram missljud. Antisladdlampan lyser. Strålkastarglas matta

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta i synfält

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

RemarksIcon

Sämre än normalt skick

Kommentar

Repa på ratt, Sliten inredning. Klädsel skadad fram. Några lösa/skadade inredningsdetaljer. Insynsskydd medföljer ej

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Sommardäck

    (Monterade)

    7 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    17" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

7-sits Helläder Backkamera

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare2
  • RegistreringsnummerZMA054
  • KörförbudJa
  • Modellår2014
  • Mätarställning26 148 mil

Teknisk data

  • Chassinummer2C4RDGEG5ER151083
  • Motoreffekt (bensin)283 hk (208 kW)
  • Maxlastvikt570 kg
  • Tjänstevikt2 175 kg
  • Skattevikt2 170 kg

Kvdbils anläggning

Åkersberga (Runö)

Adress:

Näsvägen 19

18440 Åkersberga

BackToTopIcon
ContactIconKontakt