“Citroën Jumper transportbil med stark dieselmotor på 165hk. Utrustad med bl.a. verkstadsinredning.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Citroën Jumper har följande förutsättningar:
2020
Modellår
19 503 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Mindre oljeläckage. Motorlampan lyser. Motor, orkeslös.Adblue system varnar. Bör transporteras från anläggningen
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Elinfällbar spegel höger, ur funktion. Elinfällbar spegel vänster, ur funktion. Spricka vindruta i synfält. Dimljus höger fram bristfällig montering. Servicelampa lyser
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Skada stötfångare fram. Flertal stenskott, dörruppslag och repor, Spår efter tidigare dekor, Bilen är matt i lacken
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Sämre än normalt skick
Kommentar
Lastutrymme, flertal skav, fläckar och bucklor. Invändigt flertal repor, fläckar och märken
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
4 mm
6 mm
4 mm
16" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Verkstadsinredning
Backsensorer
Bluetooth
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Parkeringsvärmare med tidur
Radio
Start/Stopp-funktion
USB-ingång
Verkstadsinredning
AC
Dela
7265264
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.