“Citroën C5 III 2.2 HDI Tourer 2013 är en komfortabel och rymlig kombi med stark dieselmotor som ger trygg och stabil körning, även på längre resor. Praktisk bagagekapacitet och generös interiör gör den funktionell för både vardag, familj och fritid, medan bekväm komfort och smarta tekniska lösningar skapar en behaglig körupplevelse. En pålitlig bil med bra balans mellan funktion och komfort.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Citroën C5 har följande förutsättningar:
2013
Modellår
20 944 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning, ur funktion. Servicelampa lyser. Dimljus vänster fram spricka. Varnar för suspension faulty
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Vindruta sliten. 1 däck mönsterdjup för litet, Flertal rostangrepp, lackskador, stenskott, dörruppslag och repor
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Klädsel skadad bak. Klädsel ytligt slitage bak. Klädsel smutsig bak. Klädsel skadad fram vänster
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Fälgar på bilen kantstötta
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
4 mm
5 mm
5 mm
4 mm
17" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
1 mm
5 mm
3 mm
4 mm
18" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Dragkrok GPS
Antispinn
Avtagbar dragkrok
Bluetooth
Eldriven baklucka
Elhiss fram
Elspeglar
Elstol med minnesfunktion förarplats
Farthållare
GPS
Klimatanläggning
Parkeringssensorer fram
Radio
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
Xenon-ljus
Antisladdsystem
AUX-ingång
CD-Stereo
Elhiss bak
Elinfällbara backspeglar
Elstol förarplats
Elstol passagerarplat
Fjärrlås
Isofix bak
Parkeringssensorer bak
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Regnsensor
USB-ingång
Ventilerade framsäten
Dela
7265963
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.