“Citroën C4 Cactus PureTech 2018 är en lättkörd och bränslesnål SUV-inspirerad halvkombi med pigg bensinmotor som passar både vardag och längre turer. Kompakt format och mjuk fjädring ger bekväm körning i stadstrafik, samtidigt som rymlig kupé och smarta detaljer gör den funktionell för både jobb och fritid. Modern teknik och praktiska lösningar skapar en bekväm och smidig körupplevelse.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Citroën C4 har följande förutsättningar:
2018
Modellår
10 037 mil
Miltal
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Kupefläkt konstant igång på högsta läget hela tiden
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta i synfält. Linjepassning baklucka, Flertal rostangrepp, Höger bakljus kondens. Vänster framskärm dålig linjepassning samt dåligt omlackerad. Gummilist bagage skadad
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Klädsel smutsig. Inredningsdetalj fram saknas. Insynsskydd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Skrapade fälgar till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
7 mm
7 mm
7 mm
15" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
6 mm
6 mm
4 mm
3 mm
16" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Feel Color Pack
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Radio
Stolsvärme fram
Elhiss fram
Lastskydd/lastnät
Start/Stopp-funktion
Röd Color Pack
Progressive Hydraulic Cushions PHC
Bluetooth
Antisladdsystem
Isofix bak
Klimatanläggning
Parkeringssensorer bak
USB-ingång
Dela
7264365
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.