Citroën C4

Cactus PureTech, Feel Color Pack
2018/10 037 mil/Bensin/Manuell
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
58 000 kr
Med billån från494 kr / mån
Pris i bilhandeln115 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

14 jan, 17:30

Fast pris
Fast pris inkl. moms
96 500 kr
Med billån från823 kr / mån
Pris i bilhandeln115 000 kr

Fast pris stängs:

12 jan, 17:26

Höjdpunkter

Citroën C4 Cactus PureTech 2018 är en lättkörd och bränslesnål SUV-inspirerad halvkombi med pigg bensinmotor som passar både vardag och längre turer. Kompakt format och mjuk fjädring ger bekväm körning i stadstrafik, samtidigt som rymlig kupé och smarta detaljer gör den funktionell för både jobb och fritid. Modern teknik och praktiska lösningar skapar en bekväm och smidig körupplevelse.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna Citroën C4 har följande förutsättningar:

2018

Modellår

10 037 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut, men i detta spann förekommer ofta dyrare servicetillfällen. I motorrummet syns ibland spår av olja.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Kupefläkt konstant igång på högsta läget hela tiden

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta i synfält. Linjepassning baklucka, Flertal rostangrepp, Höger bakljus kondens. Vänster framskärm dålig linjepassning samt dåligt omlackerad. Gummilist bagage skadad

Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Klädsel smutsig. Inredningsdetalj fram saknas. Insynsskydd medföljer ej

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Skrapade fälgar till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    8 mmCheckFilledIcon

    7 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon7 mm

    15" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon3 mm

    16" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Feel Color Pack

  • Lastskydd/lastnät

  • Röd Color Pack

  • Progressive Hydraulic Cushions PHC

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare7
  • RegistreringsnummerSBT645
  • Modellår2018
  • Tillverkningsmånadmars 2018
  • Mätarställning10 037 mil

Teknisk data

  • ChassinummerVF70PHNZBJE516351
  • Motoreffekt (bensin)110 hk (81 kW)
  • Maxlastvikt395 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)4,5 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)104 g/km

Kvdbils anläggning

Kungälv (Ellesbo)

Adress:

Ellesbovägen 150

44290 Kungälv

BackToTopIcon
ContactIconKontakt