“Citroën Berlingo 1.6 BlueHDi Skåp 2017 är en praktisk och robust transportbil med effektiv dieselmotor som passar perfekt för arbete och vardagstransporter. Rymligt lastutrymme och smarta förvaringslösningar gör den funktionell för verktyg, gods och material, samtidigt som låg förbrukning och stabil körupplevelse gör varje tur enklare. En pålitlig och ekonomisk partner för företag och hantverkare.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Citroën Berlingo Skåp har följande förutsättningar:
2016
Modellår
16 120 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Resultatet på besiktningen: 2 Underkänd med föreläggande att ombesiktning krävs 2026-01-23 Brister: 2 FÄRDBROMS HJULBROMS (1.1) BAK HÖGER ANLIGGNING 2 SIGNALANORDNING (7.7) UR FUNKTION Anmärkningar: 2X POSITIONSLYKTA (4.2) FRAM, BÅDA SIDOR UR FUNKTION
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Broms höger bak, anliggande
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Nyckel/ar. skadad. Servicelampa lyser. Signalhorn, ur funktion. Torkarblad utslitna fram. Ratt står lite snett. Bilen drar snett. Information i display är inte på svenska eller engelska. Fjärrnyckel skadad. Reservhjul saknas
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Vindruta sliten. Stenskott vindruta utanför synfält. Spår efter tidigare dekor, Flertal rostangrepp. Rostmärken finns
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
6 mm
3 mm
6 mm
3 mm
15" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
CarPlay
Bluetooth
Elhiss fram
Elspeglar
Fjärrlås
Radio
Urkopplingsbar passagerarairbag
Antisladdsystem
AUX-ingång
Farthållare
Parkeringssensorer bak
Smartphone integration
Dela
7265222
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.