Reparationsobjekt
“En Citroën Berlingo Skåp transportbil från 2016 med automat och dieselmotor. OBS! På grund av bilens brister har all utrustning inte kunnat funktionstestas. Bilen säljes som ett reparationsobjekt och måste bärgas från anläggningen. Ingen utrustning kan förväntas fungera.”
Reparationsobjekt
Det innebär att objektet har allvarliga fel/brister som gör att:
Det är viktigt att noggrant läsa beskrivningen och anmärkningarna för att förstå objektets skick.
Förväntningarna på objektets funktion ska vara mycket låga, även på delar som det ej specifikt har anmärkts på.
Dessa objekt är endast lämpliga för köpare som vill och kan utföra omfattande reparationer.
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Citroën Berlingo Skåp har följande förutsättningar:
2016
Modellår
20 020 mil
Miltal
Drivlina
Reparationsobjekt
Kommentar
Motorn går runt men startar ej
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Ej testad
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Reparationsobjekt
Kommentar
Bilen säljs som reparationsobjekt/renoveringsobjekt p.g.a. På grund av bilens brister har all utrustning inte kunnat funktionstestas
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Sämre än normalt skick
Kommentar
Stenskott vindruta utanför synfält. Antenn skadad. Flertal lackskador, Flertal rostangrepp, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Klädsel smutsig. Spår av tidigare utrustning
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
15" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Reparationsobjekt
Antisladdsystem
Antispinn
AUX-ingång
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Motorvärmare
Parkeringssensorer fram
Rattväxel/paddlar
Start/Stop-funktion
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
AC
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7265727
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.