“En Citroën Berlingo Skåp transportbil från 2016 med dieselmotor. Utrustad med bland annat dragkrok.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Citroën Berlingo Skåp har följande förutsättningar:
2016
Modellår
16 091 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Motorlampan lyser. Mindre oljeläckage
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Missljud vid inbromsning. Bromsskivor fram och bak är slitna, behöver bytas inom 6 månader
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Fjärrlås, flertal knappar trasiga. Elhiss fram vänster, ur funktion. Servicelampa lyser. Drivknutsdamask höger fram skadad. Ratt står snett. Missljud framvagn ej lokaliserat. Inre styrled vänster, glapp. Upprullningsdon förarplats, ur funktion. Lås vänster, går ej att använda med fysisk nyckel men fungerar med fjärrlås. Lås bak, går ej att använda med fysisk nyckel men fungerar med fjärrlås. Inredning i lastutrymme sitter ej fast, skramlar under färd. Bägge nycklar delvis defekta. Dörrstop vänster framdörr ur funktion
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Ytrost motorhuv. Spricka i vindruta. Gummilist skadad vänster framdörr. Skada på stötfångaren bak. Karosskada höger tröskel, Spricka i bakljus vänster sida. Vänster bakljus kondens. Flertal stenskott, dörruppslag, bucklor och repor, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer, Spår efter tidigare dekor, Flertal rostangrepp, Bilen är matt i lacken, Höger bakljus kondens
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Panel insida baklucka, skada. Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Ratten är sliten
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
5 mm
5 mm
6 mm
7 mm
15" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
2 mm
4 mm
2 mm
3 mm
15" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Verkstad Drag
Antisladdsystem
Antispinn
AUX-ingång
Elhiss fram
Elspeglar
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Lastbågar
Parkeringssensorer bak
Radio
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
AC
Dela
7265850
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.