“Denna Silverado Trail Boss är en robust och kapabel pickup som kombinerar trygg framkomlighet med självsäker karaktär. Den ger gott om utrymme, praktisk funktion och en stark närvaro som gör både arbete och fritid både enklare och mer inspirerande. Bilen är nybesiktigad men styrservon är ur funktion.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Chevrolet Silverado har följande förutsättningar:
2022
Modellår
5 147 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Styrservo ur funktion
Drivlinan fungerar bra. Spår av olja i motorrummet är inte ovanligt.
Kommentar
Vibrerar vid inbromsning
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Backljus lyser hela tiden. (Elfel) Bilen låser upp baklämmen av sig själv hela tiden, detta drar ur batteriet när bilen står. Högt vägljud vid körning. 2X VINDRUTA (3.2) SKADAD-SPRICKA
Teknik och utrustning fungerar som det ska.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Stenskott i vindruta. Fåtal lackskador och repor
Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.
Interiör
Bättre än normalt skick
Kommentar
Spår av pälsdjur, päls/lukt
Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.
Däck och fälg
Kommentar
Däck ligger inne på anläggningen
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
9 mm
5 mm
9 mm
5 mm
18" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Dubbade vinterdäck
9 mm
9 mm
9 mm
9 mm
20" alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Trail Boss
Adaptiv farthållare
Antisladdsystem
Antispinn
Assistanssystem
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elspeglar
Elstol förarplats
Farthållare
Fastmonterad dragkrok
Filbytesvarnare
Fjärrlås
Isofix bak
Klimatanläggning
Lastskydd/lastnät
LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Radio
Rattvärme
Regnsensor
Smartphone integration
Start/Stopp-funktion
Stolsvärme fram
USB-ingång
4WD
Dela
7265179
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.