“BMW X5 4.8iA V8 2008 är en kraftfull och rymlig SUV med stark V8-motor som ger både kraft och trygghet på vägen. Komfortabel och välutrustad interiör gör varje resa bekväm, oavsett om det är vardag eller långtur. Hög körglädje, stabilitet och klassisk BMW-känsla kombineras med gott lastutrymme. En robust och elegant bil för dig som vill ha prestanda och funktion i ett.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna BMW X5 har följande förutsättningar:
2008
Modellår
18 823 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Oljeläckage, mindre, ej lokaliserat. Oljeläckage
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Spricka vindruta utanför synfält. Elstol passagerarplats delvis ur funktion
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Mindre buckla motorhuv. Stenskott vindruta i synfält. Flertal stenskott, dörruppslag och repor, Fåtal rostangrepp
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Klädsel ytligt slitage bak. Del av inredning saknas. Inredningsdetalj, trasig. Ratten är sliten. Klädsel ytligt slitage fram höger. Klädsel ytligt slitage fram vänster. Klädsel skadad fram vänster. Insynsskydd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
3 mm
4 mm
4 mm
3 mm
18" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
7 mm
5 mm
7 mm
5 mm
19" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Läder GPS Drag
Antisladdsystem
Antispinn
Auto hold
AUX-ingång
Avtagbar dragkrok
Backkamera
Bluetooth
CD-Stereo
Elhiss bak
Elhiss fram
Elspeglar
Elstol förarplats
Elstol med minnesfunktion förarplats
Elstol passagerarplat
Farthållare
Fjärrlås
GPS
Isofix bak
Klimatanläggning
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Xenon-ljus
4WD
Dela
7266112
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.