BMW X5

4.8iA V8, E70, Läder GPS Drag
2008/18 823 mil/Bensin/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
55 000 kr
Med billån från469 kr / mån
Pris i bilhandeln110 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

7 jan, 19:20

Höjdpunkter

BMW X5 4.8iA V8 2008 är en kraftfull och rymlig SUV med stark V8-motor som ger både kraft och trygghet på vägen. Komfortabel och välutrustad interiör gör varje resa bekväm, oavsett om det är vardag eller långtur. Hög körglädje, stabilitet och klassisk BMW-känsla kombineras med gott lastutrymme. En robust och elegant bil för dig som vill ha prestanda och funktion i ett.

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna BMW X5 har följande förutsättningar:

2008

Modellår

18 823 mil

Miltal

DrivetrainIcon

Drivlina

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Oljeläckage, mindre, ej lokaliserat. Oljeläckage

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Spricka vindruta utanför synfält. Elstol passagerarplats delvis ur funktion

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Mindre buckla motorhuv. Stenskott vindruta i synfält. Flertal stenskott, dörruppslag och repor, Fåtal rostangrepp

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Klädsel ytligt slitage bak. Del av inredning saknas. Inredningsdetalj, trasig. Ratten är sliten. Klädsel ytligt slitage fram höger. Klädsel ytligt slitage fram vänster. Klädsel skadad fram vänster. Insynsskydd medföljer ej

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    3 mmErrorFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    ErrorFilledIcon3 mm

    18" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    7 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon7 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    19" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Läder GPS Drag

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare12
  • RegistreringsnummerCOH701
  • Modellår2008
  • Mätarställning18 823 mil
  • Första datum i trafik i Sverige2011-12-09

Teknisk data

  • ChassinummerWBAFE81020LY88156
  • Motoreffekt (bensin)355 hk (261 kW)
  • Maxlastvikt605 kg
  • Bränsleförbr. blandad körning (bensin)12,0 l/100 km
  • CO2-utsläpp (bensin)286 g/km

Kvdbils anläggning

Svedala

Adress:

Svetsaregatan 2

23351 Svedala

BackToTopIcon
ContactIconKontakt