BMW X3

xDrive30e, G01 LCI, M-Sport Connected
2022/4 760 mil/El/Bensin/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
238 000 kr
Med billån från2 027 kr / mån
Pris i bilhandeln475 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

30 jan, 10:44

Höjdpunkter

En BMW X3 xDrive i M Brooklyn Grey metallic erbjuder en stark motor på 292hk och en trygg körupplevelse med fyrhjulsdrift. Den sportiga designen kombineras med hög komfort och ett välbalanserat chassi som passar både vardag och längre resor. Rikligt utrustad med Shadow Line, komfortöppning, dragkrok och ambient interior lighting för en exklusiv känsla. En stilren och välutrustad SUV som förenar körglädje, funktionalitet och premiumkvalitet.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna BMW X3 har följande förutsättningar:

2022

Modellår

4 760 mil

Miltal

Kommentar

Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.

Batterier i detta intervall har god kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Fjärrlås, ena nyckelns fjärrlås ur funktion. Spricka vindruta i synfält. Dammskydd till stötdämpare skadade fram

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

StarIcon

Bättre än normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Invändigt flertal repor, fläckar och märken. Tonade rutor av demonterbar modell

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Inga anmärkningar.

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    18" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    4 mmCheckFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon4 mm

    CheckFilledIcon5 mm

    19" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

M-Sport Connected

  • Lastskydd/lastnät

  • Smartphone integration

  • M Sportpaket

  • M Takreling Shadow Line

  • Interiörlist M Aluminium Rombicle Dark med

  • dekorlist i Pearl Chrome

  • M Lädersportratt

  • M Aerodynamikpaket

  • M högglans Shadow Lineline

  • M antracit innertak

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare1
  • RegistreringsnummerHFP90K
  • Modellår2022
  • Tillverkningsmånadaugusti 2021
  • Mätarställning4 760 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWBA61DP0XN9J11448
  • Motoreffekt (bensin)184 hk (135 kW)
  • Motoreffekt (el)109 hk (80 kW)
  • Maxlastvikt477 kg
  • Räckvidd WLTP5 mil

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Uppsala

Adress:

Börjegatan 76

75229 Uppsala

BackToTopIcon
ContactIconKontakt