BMW X1

xDrive25e 9,7kWh LCI, F48, Sport Line
2021/14 982 mil/El/Bensin/Automat
  • ReleasingIconFöretagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Ledande bud inkl. moms
118 000 kr
Med billån från1 005 kr / mån
Pris i bilhandeln235 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

30 jan, 09:36

Höjdpunkter

Denna X1 xDrive25e Sport Line är en laddhybrid som erbjuder en tyst och följsam körupplevelse med självsäker fyrhjulsdrift. Den kombinerar sportig design med modern teknik och bekväm komfort som gör varje resa både inspirerande och trivsam. Nyservad samt nybesiktigad utan anmärkningar.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna BMW X1 har följande förutsättningar:

2021

Modellår

14 982 mil

Miltal

Kommentar

Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.

Batterier i detta intervall har påtagligt lägre kapacitet. Reducerad räckvidd och långsammare laddning, särskilt vid kyla. Normalt har batterier i detta intervall begränsad livslängd kvar och passar bäst för kortare resor.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är mycket vanligt och oljeförbrukningen är högre än när bilen var ny.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Missljud från el-baklucka öppning/stängning

Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Vänster bakljus kondens

Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Spår av pälsdjur, päls/lukt

Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Däckpar extradäck, snedslitna

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.

  • Dubbade vinterdäck

    (Monterade)

    9 mmCheckFilledIcon

    9 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon9 mm

    CheckFilledIcon9 mm

    17" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    3 mmCheckFilledIcon

    4 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon3 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    18" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Sport Line

  • Head-up display

  • Lastbågar

  • DAB mottagarmodul

  • Belysningspaket

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare2
  • RegistreringsnummerYMG92R
  • Modellår2021
  • Tillverkningsmånadfebruari 2021
  • Mätarställning14 982 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWBA71AB08M5T23393
  • Motoreffekt (bensin)125 hk (92 kW)
  • Motoreffekt (el)95 hk (70 kW)
  • Maxlastvikt470 kg
  • Räckvidd WLTP5 mil

Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.

Kvdbils anläggning

Karlstad

Adress:

Rattgatan 2

65341 Karlstad

BackToTopIcon
ContactIconKontakt