BMW i3

i3s 94Ah, I01, Comfort Edition Plus
2018/7 123 mil/El/Automat
  • ReleasingIconEj företagsleasing
  • EcoIconMiljöbil
Budgivning
Utgångspris inkl. moms
84 000 kr
Med billån från716 kr / mån
Pris i bilhandeln168 000 kr
Reservationspris ej uppnått

Budgivning avslutas:

8 jan, 19:06

Höjdpunkter

En i3s 94Ah 2018 som bjuder på tyst eldrift, snabb respons och lätt, lekfull körkänsla. Den elektriska drivlinan ger omedelbar acceleration och gör bilen smidig i stadstrafik, samtidigt som den kompakta karossen gör parkering enkel. Kupén är modern och funktionell med bra sikt och komfort för både förare och passagerare. Ett sportigt, roligt och miljövänligt val för dig som vill ha effektiv elbil i vardagen.

EcoIcon

Kvdbil miljöbil

Läs mer om miljöbilar

En snällare bilaffär för miljön.

Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:

  • Bilen kan tankas med gas
  • Bilen släpper ut mindre än 70 g CO2/km
  • Bilen är en elbil eller en laddhybrid

Resultatet från KVD-testet

KvdTestIcon

Vad anmärker vi på i Kvd-testet?

Läs mer om Kvd-testet

Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.

Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.

Denna BMW i3 har följande förutsättningar:

2018

Modellår

7 123 mil

Miltal

BatteryIcon

Kvdbils batteritest

Betyg

ConditioningIconConditioningIconConditioningIcon
Läs mer om hur vi genomför Kvdbils batteritest

Kommentar

Batteriet har god kvarvarande kapacitet. Bra räckvidd och förhållandevis snabb laddning, men något känsligare för kyla. Flera års användning kvar. 

Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga.

DrivetrainIcon

Drivlina

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Inga anmärkningar.

Drivlinan fungerar fullt ut.

BreaksIcon

Bromsar

CheckIcon

Ingen åtgärd behövs

Läs om hur vi testar bromsar

Kommentar

Inga anmärkningar.

Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.

MileageIcon

Teknik & utrustning

RemarksIcon

Anmärkningar finns

Kommentar

Service inom kort. Missljud framvagn ej lokaliserat

Teknik och utrustning fungerar som det ska.

BodyIcon

Kaross

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Stenskott vindruta utanför synfält. Flertal lackskador, stenskott, dörruppslag, bucklor och repor, litet knackljud från framvagnen vid körning på ojämn väg

Stenskott i fronten är normalt. Runtom bilen finns mindre skador såsom repor och mindre bucklor.

InteriorIcon

Interiör

CheckIcon

Normalt skick

Kommentar

Klädsel smutsig. Insynsskydd medföljer ej

Mindre skav och repor på insteg samt nederkant av dörrinsidor är vanligt. Märken och skav på instrumentering, ratt och växelspak kan förekomma. Enstaka fläckar på säten eller innertak är inte ovanligt.

TyresIcon

Däck och fälg

Kommentar

Fälgar på bilen kantstötta. Skrapade fälgar till extradäck

Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.

  • Odubbade vinterdäck

    (Monterade)

    6 mmCheckFilledIcon

    6 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon6 mm

    CheckFilledIcon6 mm

    19" Alu.fälg

    Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.

  • Sommardäck

    2 mmErrorFilledIcon

    5 mmCheckFilledIcon

    CheckFilledIcon3 mm

    CheckFilledIcon4 mm

    20" Alu.fälg

    Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.

CommentIcon

Anmärkningsbilder

Utrustning

Utrustningspaket:

Comfort Edition Plus

  • Nyckelfri upplåsning av dörrar

Bilfakta

  • Antal tidigare ägare6
  • RegistreringsnummerUKO735
  • Modellår2018
  • Tillverkningsmånadmars 2018
  • Mätarställning7 123 mil

Teknisk data

  • ChassinummerWBY7Z6106JVD92039
  • Motoreffekt (el)184 hk (135 kW)
  • Maxlastvikt328 kg
  • Räckvidd WLTP24 mil
  • Räckvidd stad WLTP34 mil

Kvdbils anläggning

Svedala

Adress:

Svetsaregatan 2

23351 Svedala

BackToTopIcon
ContactIconKontakt