“BMW 530d xDrive Touring 2017 M Sport Innovation Edition är en elegant och välutrustad kombi med fyrhjulsdrift som ger trygg och stabil körning i alla väder. Effektiv dieselmotor och M Sport-karaktär ger dynamisk körupplevelse, medan Innovation Edition-utrustningen höjer komfort och funktion. Rymlig kupé och generöst lastutrymme gör den perfekt för både vardag och längre resor.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna BMW 5-serien har följande förutsättningar:
2017
Modellår
18 852 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Skadad hardyskiva
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Drivknutsdamask vänster fram skadad
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Vänster bakljus kondens. Fåtal rostangrepp och bucklor/dörruppslag, Flertal lackskador och repor
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Inredningsdetalj, trasig. Sliten inredning
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Lackskada på fälg. Torrsprickor i 4 däck, Fälgar på bilen kantstötta. Centrumkåpa till extradäck saknas, Skrapade fälgar till extradäck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
7 mm
7 mm
18" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
5 mm
5 mm
5 mm
5 mm
18" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
M Sport Nightvision Pano
Antispinn
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Fjärrlås
GPS
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Adaptiv farthållare
Antisladdsystem
Assistanssystem
Auto hold
AUX-ingång
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elstol med minnesfunktion förarplats
Elstol minnesfunktion passagerarplats
Filbytesvarnare
Infällbar dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning 4 zoner
Lastskydd/lastnät
Adaptiv LED-strålkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Rattvärme
Start/Stopp-funktion
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Öppningsbart panoramatak
M Sport
Skyltavläsning
Multifunktionell instrumentdisplay
Night Vision med personidentifiering
Traffic Information
Connected Drive Services
Harman Kardon Surround Sound
Driving Assistant Plus
Helljusassistent
Omgivningsbelysning kupé
Solskyddsgardiner bakdörrar
Komfortåtkomst
M Sportpaket
Lounge Pack
Advanced Parking Pilot
Komfortpaket
Innovation Edition
P-värmare med fjärrstyrning
Headup display
4WD
Dela
7264522
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.