“Denna Q5 2.0 TDI quattro erbjuder en trygg och stabil körupplevelse med fyrhjulsdrift som gör varje tur självsäker oavsett vägunderlag. Den kombinerar elegant design med rymlig komfort och modern teknik som gör varje resa både bekväm och inspirerande. Bilen har anmärkningar som behöver ses över på verkstad. Nybesiktigad utan anmärkning 2025-12-27.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Audi Q5 har följande förutsättningar:
2014
Modellår
17 277 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Går sporadiskt i limpmode pga dpf-filter igensatt. Onormalt hög oljeförbrukning. Ny turbo
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Varnar sporadiskt för slitna bromsbelägg
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Spricka vindruta utanför synfält. Servicelampa lyser
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Plastkåpa under bil saknas, Plastkåpa under bil sitter löst, Fåtal rostangrepp, Kaross, några spruckna/skadade plastdetaljer
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Bättre än normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Torrsprickor i däck
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
4 mm
4 mm
4 mm
4 mm
19" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
B&O Panorama Parkeringsvärmare
Antispinn
Bluetooth
CD-Stereo
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
GPS
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Antisladdsystem
Auto hold
AUX-ingång
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Infällbar dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med fjärrstyrning
Parkeringsvärmare med tidur
Start/Stopp-funktion
Urkopplingsbar passagerarairbag
Xenon-ljus
Öppningsbart panoramatak
Bang & Olufsen ljudanläggning
Trailerpaket
Designpaket
4WD
Dela
7265718
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.