Certifierad
“Denna Q4 Proline Advanced är en elbil som erbjuder en tyst och stabil körupplevelse med självsäker design och generös komfort. Välutrustad med Komfortpaket, Assistanspaket Plus, Klimatpaket, Förarkomfortpaket, Funktionspaket och värmepump får du utrustning för maximal trivsel, trygghet och funktionalitet – perfekt för både vardag och långfärd. Bilen behöver inte besiktas förrän maj nästa år.”
Certifierad
Bilen är yngre än 8 år
I bra tekniskt och funktionellt skick
Mätarställning på max 12 000 mil
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Audi Q4 E-tron har följande förutsättningar:
2022
Modellår
8 928 mil
Miltal
Kommentar
Batteriet har mycket hög kvarvarande kapacitet. Räckvidd i nivå med bilens ursprungliga, laddning går snabbt och god prestanda även vid kyla.
Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Skada stötfångare fram
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Bättre än normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Odubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
8 mm
8 mm
8 mm
19" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
4 mm
6 mm
4 mm
5 mm
20" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Proline advanced
Autobroms
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Antispinn
Adaptiv farthållare
Antisladdsystem
Assistanssystem
Auto hold
Eldriven baklucka
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Filbytesvarnare
Infällbar dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
LED-strålkastare
Nyckelfri upplåsning av dörrar
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med tidur
Rattväxel/paddlar
Smartphone integration
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
Komfortpaket
Assistanspaket Plus
Klimatpaket
Förarkomfortpaket
Funktionspaket
Värmepump
Dela
7266586
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.