Certifierad
“Audi Q4 40 e-tron 77 kWh 2022 är en rymlig och modern el-SUV med fyrhjulsdrift som ger stabil och trygg körning i alla väder. Stor batterikapacitet ger lång räckvidd och låga driftkostnader, samtidigt som bekväm interiör och generöst bagageutrymme gör den perfekt för både vardag och längre resor. Stilren design, avancerad teknik och premiumkomfort gör den till ett attraktivt val för dig som vill ha funktion och komfort i ett.”
Certifierad
Bilen är yngre än 8 år
I bra tekniskt och funktionellt skick
Mätarställning på max 12 000 mil
Kvdbil miljöbil
En snällare bilaffär för miljön.
Alla miljöbilar på Kvdbil uppfyller minst ett av kraven:
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna Audi Q4 E-tron har följande förutsättningar:
2022
ModellĂĄr
10 007 mil
Miltal
Kvdbils batteritest
Kommentar
Batteriets skick har inte kunnat utläsas – ofta för att bilen är ny eller att tillverkaren inte tillåter det. Bilen är provkörd, laddad och testad som vanligt.
Batterier i detta intervall har hög kvarvarande kapacitet och räckvidden är normalt i nivå med bilens ursprungliga eller strax under.
Drivlina
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Drivlinan fungerar fullt ut
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel eller kärvande kan förekomma.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Vänster bakljus kondens. Flertal stenskott och repor, Fåtal lackskador och bucklor. Höger bakljus kondens
Stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ett antal mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor.
Interiör
Bättre än normalt skick
Kommentar
Inga anmärkningar.
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrap eller repor på fälgarna förekommer.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
7 mm
7 mm
6 mm
7 mm
19" Alu.fälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
5 mm
4 mm
5 mm
4 mm
20" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Advanced GPS Drag
Bluetooth
Fjärrlås
GPS
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Backkamera
Adaptiv farthĂĄllare
Antisladdsystem
Assistanssystem
Dödavinkelvarnare
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Filbytesvarnare
Infällbar dragkrok
Isofix bak
Klimatanläggning
Matrix LED-strĂĄlkastare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Parkeringsvärmare med tidur
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingĂĄng
Assistanspaket Plus
Säkerhetspaket Plus
Smartphonepaket
Intriörbelysningspaket
Akustikglas fram
MMI Pro
Förarkomfortpaket
Dynamikpaket Plus
Progressiv styrning
Värmepump
Dela
7265308
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.