“Välbyggd svensktillverkad kåpsläpvagn tillverkad i aluminium med tippfunktion via skruvtipp samt aluminiumkåpa. Max lastvikt 935 kg. Lastutrymme mått: Bredd 190 cm, Höjd 145 cm, Längd 436 cm. OBS, Släpvagnen har föreläggande om ombesiktning avseende anmärkningar från kontrollbesiktning 2026-01-26. 2 HJULLAGER (5.1.3) BÅDA SIDOR MISSLJUD 2 REFLEX (4.8) FRAM, BÅDA SIDOR SAKNAS Åtgärder och ombesiktning krävs innan 2026-02-26 annars inträder körförbud. Kompletta sommar + dubbade vinterhjul medföljer.”
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat släpet på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av släpet.
Eftersom släpet har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna 3S SÄKER STARK STABIL S430 har följande förutsättningar:
2021
Modellår
0 mil
Miltal
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Släpvagnen har föreläggande om ombesiktning avseende anmärkning från kontrollbesiktning 2026-01-26. 2 HJULLAGER (5.1.3) BÅDA SIDOR MISSLJUD Nycklar till lås saknas. Positionsljus fram båda sidor, defekta
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Släpvagnen har föreläggande om ombesiktning avseende anmärkning från kontrollbesiktning 2026-01-26. 2 REFLEX (4.8) FRAM, BÅDA SIDOR SAKNAS Mindre repor på kåpa
Flera stenskott i fronten är vanligt. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Lastplan av trä har skav, skrap och repor
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Dubbade vinterdäck
(Monterade)
8 mm
8 mm
13" Plåtfälg
Ett vinterdäcks mönsterdjup ska vara minst 3 mm. Ett nytt vinterdäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 9-10 mm.
Sommardäck
9 mm
9 mm
13" Plåtfälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
Tippfunktion via skruvtipp.
Aluminiumkåpa
Funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Dela
7267900
Hej! Har du några frågor? Tveka inte att höra av dig till oss.
Ring oss, skicka e-mail eller chatta.