Testad
“Tänk dig att åka i en BMW 1-serien med automat som gör varje resa smidig och avslappnad. Fyrhjulsdrift ger tryggt grepp på alla underlag medan backkamera hjälper dig vid parkering i trånga utrymmen. Smartphone-integration och LED-strålkastare ger både modern komfort och säkrare körning i vardagen. OBS! Bilen har flertal modifieringar och funktionen av dessa samt motorns hälsa kan ej garanteras.”
Testad-sortimentet är ett brett utbud av begagnade bilar som beroende på sin ålder och miltal kan kräva både visst underhåll och service samt eventuella reparationer. Alla fordon är dock unika med just sin historik så det är viktigt att läsa beskrivning och eventuella kommentarer i vårat test för att förstå skicket.
Vad anmärker vi på i Kvd-testet?
Våra fordonstekniker har testat bilen på mer än 170 punkter och noterat både godkända punkter och eventuella anmärkningar. Allt för att du ska få en bra och rättvis bild av bilen.
Eftersom bilen har haft ett tidigare hem kan spår av användning förekomma, något vi bedömer som normalt slitage utifrån ålder och körsträcka. Det anges inte i testresultatet, men är en naturlig del av en begagnad bil.
Denna BMW 1-serien har följande förutsättningar:
2017
Modellår
17 234 mil
Miltal
Drivlina
Anmärkningar finns
Kommentar
Rasslande ljud i motorrum. Tickande ljud i motorrum. Automat, Slår i växlarna. Motoroptimerad. ”pops and bangs”
Drivlinan fungerar som den ska men kräver löpande underhåll och byte av komponenter. Drivlinan låter ofta mer än på en bil som gått kortare sträcka. Spår av olja i motorrummet är vanligt, och oljeförbrukningen är ofta högre än när bilen var ny.
Kommentar
Inga anmärkningar.
Bromsar är slitdelar och ska bytas vid behov. Ytrost kan förekomma på bromsskivorna och är normalt, utan att påverka bromsverkan.
Teknik & utrustning
Anmärkningar finns
Kommentar
Dammskydd till stötdämpare skadad höger/vänster bak, Strålkastarglas slitna. Varnar för kamerafel, parkeringssensorer bak visar ojämnt avstånd
Teknik och utrustning fungerar som det ska men gnissel och kärvande förekommer.
Kaross
Normalt skick
Kommentar
Genomslag till stötdämpare bak skadat båda sidor
Flera stenskott i fronten är vanligt liksom sliten vindruta. Runtom bilen finns ofta mindre skador såsom repor, lackskador och mindre bucklor. Mindre rostangrepp är vanligt, särskilt på äldre bilar.
Interiör
Normalt skick
Kommentar
Insynsskydd medföljer ej
Flera repor på insteg och nederkant av dörrinsidor samt märken på ratt, växelspak, vred och instrument är vanligt. Säten och textilier visar tydligt slitage och har en del fläckar, även i innertaket. I bagageutrymmet finns ofta tydliga spår av användning.
Däck och fälg
Kommentar
Inga anmärkningar.
Däck är en slitdel och behöver bytas när de är gamla, när mönsterdjupet inte är tillräckligt eller om däcken har tydliga skador. Mönsterdjupet anges i millimeter. Skrapmärken eller repor på fälgarna förekommer också.
Sommardäck
(Monterade)
5 mm
5 mm
5 mm
5 mm
18" Alu.fälg
Ett sommardäcks mönsterdjup ska vara minst 1,6 mm. Ett nytt sommardäck brukar ha ett mönsterdjup på ca 7-8 mm.
Anmärkningsbilder
Utrustningspaket:
4WD
Antispinn
Backkamera
Bluetooth
Elspeglar
Farthållare
Fjärrlås
GPS
Radio
Regnsensor
Stolsvärme fram
Antisladdsystem
Assistanssystem
AUX-ingång
Elhiss bak
Elhiss fram
Elinfällbara backspeglar
Elstol förarplats
Elstol med minnesfunktion förarplats
Elstol passagerarplat
Isofix bak
Klimatanläggning
Adaptiva LED-strålkastare
Motorvärmare
Nyckellöst startsystem
Parkeringssensorer bak
Parkeringssensorer fram
Rattvärme
Smartphone integration
Start/Stopp-funktion
Urkopplingsbar passagerarairbag
USB-ingång
M Performance avgassystem med kolfiberklädda utblås
M Aerodynamicpaket
Navigationssystem Professional
Harman Kardon
Trådlös mobilladdning
WLAN Hotspot
M Sport Bromsar
Komfortåtkomst
Helljusassistent
MHD Steg 2
XHP Steg 3
Map switch på ratten med 2 mappar
Map 1 – 98 oktan
ca 400 hk
Map 2 – E40
ca 530 hk
Catless downpipe
Maxton-paket runt om
förutom F1-diffusorn
Inbyggt stjärntak
Om bilen har funktioner som bygger på 2G eller 3G-uppkoppling kan de sluta fungera i samband med att dessa nätverk stängs ner av operatörerna.
Vad kostar transporten?
Priset beräknas utifrån privatperson.
Dela
7292035